שמות משתמשים לתיוג

מציג תוצאות 1 עד 21 מתוך 21

נושא: מהות חוק בונה הטיסן בחופשיים

תודה!
    16
    הודה 4 פעמים ב 2 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

Question מהות חוק בונה הטיסן בחופשיים

שלום לכולם.
    כידוע, כיום קיים חוק בונה טיסן במחלקות p-30 וגילשונים.
    למיטב הבנתי, בכל שאר מחלקות החופשיים - החוק בוטל.

בדיון זה אני לא מתכוון לעסוק בשאלות כמו: "האם צריך או לא צריך חוק בונה טיסן?" אלא בפרשנות של החוקים הקיימים כרגע.

נתחיל עם מחלקת p-30: אז לפי החוקה, חובה פרופלור מסחרי מפלסטיק (...לא מתקפל בקוטר מקסימלי של 23.5 ס''מ)

כלומר פרופלור אסור וגם מסובך להכין לבד.

עם השנים הטיסנים התפתחו כך שלמשל אם מישהו רוצה להתקין טיימר על טיסן p-30,(ואני לא מכיר אנשים שבונים טיימר לבד) מותר לו (כך מקובל).

שאלתי היא, אם כן: מה צריך לבנות בטיסן ?

הרי שהיום יש קיטים למכירה של טיסנים אלו ואכן אנשים קונים את הקיטים ומתחרים עם הטיסנים בתחרויות ארציות של קלוב התעופה לישראל. האם זה בסדר?

איפה מותחים את הקו? כיצד מגדירים מי בנה את הטיסן ?

נניח שאדם אחד יבנה טיסן בעצמו (p-30) רק ללא הגה גובה ויקח הגה גובה שלא הוא בנה. חוקי? מי בנה את הטיסן?

האם קובעים לפי מי שבנה את הרוב? מה קורה אם בונים חצי חצי ? או ביחד ?

כשאני בונה טיסן אני הרי לא באמת בונה אותו מאפס. כך מקובל לקרוא לזה אך זה לא נכון.
    לא אני גידלתי את הבלזה ולא אני יצרתי את סיבי הפחמן וגם לא את הדבקים שבהם אני משתמש וגם לא יצרתי את הציפויים וגם לא צינוריות פליז או סיכות.

ובכל זאת אני בניתי את הטיסן.

מישהו אחר הכין עבורי חומרי גלם אבל לא מחשיבים את זה.

אז אם מישהו קונה קיט... האם הקיט הוא כמו חומרי גלם ?

האם זה שמישהו אחר הכין את הקיט לא נחשב?

חייבים למתוח גבול כי מצד אחד "אסור" לקנות טיסן שלם. אבל "מותר" לקנות קיט.
    ואין הרבה הבדל בין השניים.

אני מציע שתי אפשרויות:

הראשונה- לחדד את החוקים באופן יותר ברור. (קשה מבחינה מעשית, וכמו כן יהיה קשה לבורר בתחרות לקבוע מי בנה את הטיסן ואין דרכים להוכיח)

השניה - לבטל גם כאן את חוק בונה הטיסן.

תגובות בבקשה.

לגבי גילשונים בהמשך....
    טיסנים חופשיים זה בדם שלנו !

Rishon Le Siyon, Hamerkaz, Israel, Israel
    תודה!
    35
    הודה 60 פעמים ב 34 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ברירת מחדל תגובה: מהות חוק בונה הטיסן בחופשיים

תומר,
    ועדת ספורט הגישה הצעת החלטה - לבטל את חוק בונה הטיסן מהמחלקות הפנימיות, בדומה לארה"ב ול FAI.

בחוקת ה FAI בוטל חוק זה בשנת 1986 למחלקות הרדיו והמסוקים

The “Builder of the Model” rule no longer applicable for classes F3A and F3C, RC-Aerobatics and RC-Helicopters respectively.

ובשנת 1988 בוטל החוק למחלקות החופשיים

The “Builder of the Model” rule will no longer be applicable to the Free Flight classes (F1A thru F1J).

כאשר הטיעון הוא קושי באכיפת החוק

Because it becomes still more difficult to enforce the Builder of the Model Rule proposals can be expected for complete or partial canceling of this rule.

כמו שציינת, אין אסמכתא למה נחשב "בניה עצמית"

הנהלת הקלוב החליטה לשמור על המצב הקיים ולא לקבל את המלצת הועדה המקצועית מנימוקים של "הזדמנות שווה" לחניכים.

תודה!
    16
    הודה 4 פעמים ב 2 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ברירת מחדל Re: מהות חוק בונה הטיסן בחופשיים

גיל,
    אני חושב שהחלטת הועדה נכונה ברעיון של הזדמנות שווה לחניכים.
    עם זאת, חוק בונה הטיסן מעורפל מידי ומאפשר פרצות בחוק המובילות לרכישת קיטים.

הבעיה נוצרת כאשר אדם אחד קונה קיט ומסיים אותו ומתחרה איתו...(לדעתי זה כבר לא בתחום החוק של בונה הטיסן) אבל יותר משמעותי זה שלאחר מכן אדם אחר יקנה טיסן קומפלט. וכמו שכבר אמרתי, טיסן קומפלט וקיט לא כל כך רחוקים אחד מהשני. אם "נתנו" לאדם עם הקיט להתחרות - אז הרי שהאדם הבא יוכל לטעון שאין הבדל משמעותי וגם לו מגיע להתחרות עם הטיסן.
    אסור שיהיו פרצות כאלה בחוק משום שאז זה כאילו הוא כבר לא קיים.

מה גם שלדעתי המצב כרגע זה שהחניכים בונים לבד וחלק מהבוגרים קונים קיטים ותאמין לי גם טיסנים קומפלט (עוד לא התחרו עם כאלה אבל בקרוב) כי לבוגרים יש את המידע מאיפה לקנות וגם את הכסף. אז איפה כאן הזדמנות שווה לחניכים ?

אני חוזר לשני הפתרונות שהבאתי:
    לפחות ביטול החוק יאפשר לכל אחד להתחרות עם כל טיסן (הכוונה לא שניים עם אותו טיסן בתחרות אחת כי זה אסור) והדבר הזה לפחות ייתן לכל מתחרה את אותם זכויות.
    ולדעתי אם החוק יישאר אז מתחרים יעברו עליו משום שקשה לאכוף אותו (אני מקווה שלא, אך זאת המציאות) ואז אלו שעוברים על החוק הם אלה ש"ייהנו" מכך בעוד שאלה שמציתים לו לא "ייהנו" מהאפשרות.

בכל מקרה יש דירוגי גיל בתחרויות ולכן זה כאילו כל אחד מתחרה (בערך) מול בני גילו ורמתו.
    אז מה לעשות, אולי לבן 14 יהיה קשה לזכות בכללי אבל בשביל זה יש לו עוד דירוג.

בנוסף לנאמר מעל (וללא קשר) אני חושב שהאכיפה של חוקים בתחרויות המתחילים לא גבוהה מספיק. (כמעט ולא קיימת)

נכון שהמתחרים צריכים להיות ספורטיביים ושיהיה להם מצפון עצמי כזה כדי לא לרמות...
    אבל.. כשילד מתחרה ב P-30 תחרות אחרי תחרות ולא ראה פעם אחת ששוקלים למישהו גומי או טיסן או מודדים את הכנף או גוף...
    אז יכולות לעבור לילד הזה מחשבות בראש.
    אי אפשר ליצור עולם ללא אכיפה. אם לא הייתה משטרה למשל אז היה בלגן גדול.
    והסיבה היותר חשובה היא שהמתחרים ששומרים על החוקים עלולים לסבול בגלל מתחרים אחרים שלא שומרים על החוקים ובסוף מגיעים לתוצאות יותר טובות.

בחלק של הגילשונים שנגיע אליו עוד כמה ימים, אני יתאר מצב שבו נתקלתי בתחרות האחרונה (יום הטיסנאות 2013) שבו מתחרה הטיס גלשון קלע עם גומי בעל חתך גדול פי 2 מהמותר ! ועל התחושה שעברה בי כשראיתי זאת למרות שאני מקפיד להכין את הקלע שלי עם החתך המותר של גומי.
    אפרט בהמשך כיצד פעלתי ברגעים אלו ומה קרה אחר כך. (רמז- לא קרה הרבה).

כואב מאוד למתחרה שדואג שהכל אצלו יהיה חוקי להתקל בתופעות לא חוקיות, ואף לדווח על כך, ושבכל זאת המתחרה הלא חוקי ימשיך את התחרות שלו באורח רגיל (עם אותו גומי לא חוקי).

המצב הזה (שכמובן חייבים לטפל בו) מאוד יכול להיות דומה למצב שיהיה כאשר אנשים יעברו על חוק בונה הטיסן. האכיפה תהיה בלתי אפשרית. ולכן בוני הטיסן האמיתיים יפגעו.

עד כאן להיום.

תודה!
    3
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

תומר שלום

יפה מאד שאלותך הן במקום גם מימים ימימה כאשר עוד היה חוק בונה הטיסן על כל המחלקות עדיין קיטים היו קיימים החוקה שלנו מתכוונת
    היסטורית לעצם הבניה/הרכבה כללית של הטיסן וכמובן חומרים נילוים (טיימר דבקים וכו.. ) זה בסדר להשתמש

תודה!
    3
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ברירת מחדל תגובה: Re: מהות חוק בונה הטיסן בחופשיים

מר תומר היקר קודם כל טעות גדולה בידך אני לוקח גומי לשקלה בכל תחרות !!!

אם ראיתה חניכים מטיסים קלע עם חתך גדול יותר חובתך לדווח לבורר/מנהל תחרות !!!!

כל עוד לא עשיתה כך על תתלונן על אכיפה של החוקים למיטב זכרוני לא פניתה אליי

יש עדיין הבדל גדול מטיסן קומפלט וקיט שבא צריך לשבת להדביק למתוח חוטים ללכת להטיס ולאזן נכון יש צדק שאכיפה היא באמת קשה

תודה!
    16
    הודה 4 פעמים ב 2 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

קופליק, אתה כבר לא זוכר???

אני זה שדיווח לך. באתי אליך ונתתי לך שם של מתחרה שזיהיתי מטיס עם קלע לא חוקי בטיסת איזון. אפילו הסברתי לך שיש סיכוי שהוא לא מכיר את החוקים... ושחשוב להסביר לכולם שיש חתך מירבי מותר.

מה שקרה אחרי שדיווחתי לך זה שהודעת במגפון תזכורת שיש חתך שמותר להטיס איתו ושאתה מזהיר שאתה תעבור ותבדוק מתחרים.

א' כל, קו המרכזים היה ארוך ואנשים בקושי שמעו אותך.
    ב' כל, אפילו אלה שהיו קרובים לא ממש הרימו ראשים והסתכלו עליך.
    ג' כל, לא פנית אל אותו מתחרה באופן אישי ולא מדדת לו את הקלע. הוא המשיך להתחרות עם אותו קלע.
    אם אני לא טועה - אותו מתחרה לא זכה בגביע ולכן "פחות הפריע לי".

יכולת לבוא אליו אישית, להסביר לו ולבדוק לו את הקלע.

יכולת להזהיר את מודד הזמן של אותו מתחרה לוודא שאכן הוא יחליף את הקלע לחוקי ואם לא אז לא למדוד לו.
    בפעולות אלה לא נקטת ולכן כאב לי.

לדעתי או שאנשים באמת לא קוראים את החוקה או שהם מקווים שלא יבדקו. (אני חושב שאותו מתחרה שמע את מה שקופליק הודיע במגפון ופשוט זה לא הזיז לו)

בכל מקרה חשוב מאוד להגביר את האכיפה. לא כזה מסובך להכניס לתדריך של מודדי הזמן קצת מודעות על החוקים.
    אם הדבר יעשה, אז מודדי הזמן יוכלו לבדוק את חתך הגומי של כל מתחרה רגעים לפני שהוא מטיס. ולהודיע לבורר אם יש בעיות...

הערה* החתך המותר הוא בעצם שימוש ב 4 רצועות סטנדרטיות של 1/8 אינץ המוכרות והנפוצות. אותו מתחרה השתמש ב 4 רצועות של גומי 1/4 אינץ.
    הבדל זה ניכר לעין. מודדי זמן צריכים לזהות הבדל משמעותי כזה ולא למדוד למתחרה. כמובן שאם ההבדל לא היה ניכר לעין אז באמת מסובך לקבוע...

תודה!
    5
    הודה 0 פעמים ב 0 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ברירת מחדל תגובה: Re: מהות חוק בונה הטיסן בחופשיים

מה עם ר.ד , ע.ק ו א.ס ?!?!?!?!

http://www.efly.co.il/forums/showthr...F8%F6%EC%E9%E4

תודה!
    16
    הודה 4 פעמים ב 2 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

תודה עמית, כמעט שכחתי לציין שבאותה תחרות א.ס , ע.ק. וגם ו.ס. סיימו עם תוצאות מלאות. יישר כוח... אני לעומתם החסרתי שניה אחת

(http://new.aeroclub.org.il//imgs/upl...AL_190313.html)
    נערך לאחרונה על ידי tomer1616; 04-06-2013 בשעה 08:25:34.

תודה!
    16
    הודה 4 פעמים ב 2 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

טוב.... אז אם בורר תחרות בגילשונים לא מסוגל לזכור את האירוע ושפניתי אליו וכו' אז כנראה שאין בידי הרבה יותר לעשות מאשר להפסיק להתחרות בתחרויות של קלוב התעופה לישראל כי אם לומר את האמת מנקודת המבט שלי ובלי להעליב אף אחד: ניהול התחרויות פה הוא סתמי, וירוד מאוד ברמתו.

אבל אני כמובן ימשיך להתחרות כי זה יהיה הפסד שלי בלבד להפסיק. זה מה שמעצבן.

עכשיו חזרה ל- P30, אפשר לקבל תשובה (אולי מנהל הפורום שיש לו קשר לועדת ספורט) , אני רוצה תשובה חד משמעית לגבי מה מותר ומה אסור, על מנת להקל על ההבחנה בין כל כך הרבה מקרים שיכולים להיות אני אתן שתי דוגמאות:
    1) קיט מבורדוב. (פופולרי יחסית בארץ אפשר להגיד- אני פשוט לא ממש מכיר עוד קיטים) ? תשובה חד משמעית חוקי או לא ????

2) טיסן שהכל בו נבנה על ידי אדם אחד למעט החלק הניתק להלן "הכנף" שנבנתה כולה מאפס עלי ידי אדם שני. האם אחד משני האנשים רשאי להתחרות איתו ומי? צריך תשובה חד משמעית.

תודה!
    88
    הודה 222 פעמים ב 158 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

א. אני חושב שאתה קצת מגזים עם התגובה שלך.
    ב. זאת בדיוק הסיבה שלצערי הרב ביטלו את חוק בונה טיסן במחלקות רבות, אי אפשר להגדיר במדויק מה נחשב ל"בסדר" לקנות ומה "לא בסדר"
    סייג לחכמה שתיקה!
    מנהל פורום אלפא , מאמרים וסקירות

תודה!
    35
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

תומר,
    אני מצטרף לתשובתו של איתן. רסן את התגובות שלך ואל תעליב אף אחד.מטרת הפורום היא מקצועית בלבד ולא הטחת האשמות באף אחד.
    במקום להתלונן על רמת ניהול התחרויות של אחרים, תציע את עצמך לנהל תחרויות ותעלה את הרמה...

לגופו של עניין,
    השקפתי האישית בלבד (כי אין נוהל כתוב וברור..)
    בניית קיט P30 - עומד בתקנות חוק בונה טיסן
    בניית כנף וקניית גוף מוכן - עומד בתקנות חוק בונה טיסן והטיסן מותר להטסה על ידי מתחרה אחד בלבד.

אל תגרור אותי לפינות של ציפוי כנף וכיו"ב...
    נערך לאחרונה על ידי gil43; 13-06-2013 בשעה 06:59:01.

תודה!
    16
    הודה 4 פעמים ב 2 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

אוקיי, אם אני זוכר נכון צריך להיות אחרי צבא כדי לנהל תחרויות - יש עוד זמן אבל אני בהחלט אשמח לעשות זאת כשאוכל.

אני רוצה רק להזכיר דבר חשוב: P-30 - דאוני מנוע גומי למתחילים.

זאת מילה מאוד חשובה משום שאמנם במחלקות אחרות ביטלו את חוק בונה הטיסן בשל התקדמות הטכנולוגיה וכו'. אבל בכל זאת כאן מדובר במחלקה למתחילים. אין הגבלת גיל או רמה אבל נראה לי נכון שיהיה לפחות חוק בונה טיסן ושמשמעותו תהיה בניית כל הטיסן.(לא קיטים ולא נעליים)

אני מסתכל על כל הבוגרים שמתחרים במחלקות המתקדמות, ושפתאום עם הזמן חוזרים למחלקות הקטנות (יש כאלה שלא עזבו אותן) פתאום מטיסים גילשונים ו P30.
    אצלי זה לא מתקבל על הדעת שאפילו חניכים שבונים טיסן צריכים לעשות הכל ואילו מספר בוגרים לא מסוגלים לעשות הכל בעצמם או שאין להם זמן או כוח אז הם קונים קיט.

סליחה ! זאת מחלקה עם חוק בונה טיסן. נגזר מכך שבניית הטיסן על כל חלקיו היא חלק בלתי נפרד מהתחרות במחלקה זו (למשל גם באינדורים זה כך).

אז אם בניית הטיסן היא גם חלק מהתחרות, זה לא מקובל שאנשים יקנו חלקים מוכנים אפילו לא אחוז קטן מהבנייה. צריך לבנות הכל בגלל זה יש חוק. ולי החוק די ברור.

אף אחד לא הכריח בוגרים שאין להם זמן לבנות לבד להתחרות במחלקה של מתחילים.

אז או שיבנו לבד או שלא יתחרו. אם אתם לא מתאימים לזה אז אתם לא מתאימים. כמו שאמרתי בניית הטיסן היא חלק מהתחרות. קיים חוק בונה טיסן, זה מאוד ברור.

זה כולה P30 המחלקה הכי בסיסית לגומי. לא חייבים להשתתף בה ובמיוחד לא למי שלא יכול לבנות טיסן מאפס כי זה קריטריון בתחרות.

בניית הטיסן משפיעה על צורת טיסתו, ולכן הגיוני שהבנייה תהיה חלק מהתחרות. גם אם אדם אחד יבנה טוב אבל לא יודע לצפות יפה וייתן למישהו אחר לצפות לו - זה לא בסדר כי זה לא הבנייה שלו.
    עכשיו הטיסן יכול לטוס טוב יותר וזה לא בזכות המתחרה.

אם בקיטים מקבלים צינור קוולאר מוכן זה יפה מאוד, וכנראה שהטיסן יטוס איתו יותר טוב מאשר עם גוף בלזה ולכן זאת "רמאות" להשתמש בחלקים יותר טובים שלא אתה הכנת.

אני אצלי מכין צינור מקרבון לבד ולי מותר לעשות זאת כי אני הכנתי אותו. לכל אחד מותר להשתמש במה שהוא רוצה בתנאי שהוא הכין אותו. (בגלל חוק בונה טיסן).

אם מישהו יכין את הצינור קוולר לבד זה יהיה סבבה. אם מישהו לא מסוגל לכך אז שיבנה משהו שהוא כן מסוגל לבנות.

אני מביא את הדברים האלה מתוך החוק. לא אני המצאתי אותו. הוא קיים. וצריך לפעול על פיו. משום שרשום: "על המתחרה להיות בונה הטיסן" ואין שום פירוט נוסף, חובה לפרש זאת כבנייה מוחלטת של הטיסן וזאת משום שלא כתוב אחרת.
    נערך לאחרונה על ידי tomer1616; 14-06-2013 בשעה 11:50:43. סיבה: הוספה

תודה!
    6
    הודה 2 פעמים ב 2 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

תומר, לפי מה שאתה אומר שאתה (המתחרה) חייב לבנות את כל הטיסן. מפה אני מסיק שגם אסור למדריך לעזור לחניך עם השבלונות, שיוף חבילות או אפילו פרופילים חתוכית בלייזר. אסור למדריך להדביק לחניך את החלקים שלו, לצפות את הכנף שלו ואפילו לעזור לו לאזן את הטיסן. החניך צריך להכין את המנועים לבד.
    בקיצור, במקום להוציא את הזעם והתסכול שלך על אנשים שמעדיפים לקנות קיטים מוכנים שהם "יותר טובים" מהטיסנים שהם בנייה עצמית, תהיה דוגמה של מדריך שבנה את הטיסן שלו לבד ותמיד מנצח.

14. המשתמשים הבאים אמרו תודה לmikeylevin על הודעתו:

tomer1616 (14-06-2013)

תודה!
    16
    הודה 4 פעמים ב 2 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

מסכים איתך.

דרך אגב, אין חשיבות לגבי מי מכין את מנועי הגומי. (לפי החוקה)

תודה!
    28
    הודה 163 פעמים ב 125 הודעות
    הוזכר
    1 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ציטוט נכתב במקור על ידי tomer1616 צפיה בהודעה
    אוקיי, אם אני זוכר נכון צריך להיות אחרי צבא כדי לנהל תחרויות - יש עוד זמן אבל אני בהחלט אשמח לעשות זאת כשאוכל.

אני רוצה רק להזכיר דבר חשוב: P-30 - דאוני מנוע גומי למתחילים.

זאת מילה מאוד חשובה משום שאמנם במחלקות אחרות ביטלו את חוק בונה הטיסן בשל התקדמות הטכנולוגיה וכו'. אבל בכל זאת כאן מדובר במחלקה למתחילים. אין הגבלת גיל או רמה אבל נראה לי נכון שיהיה לפחות חוק בונה טיסן ושמשמעותו תהיה בניית כל הטיסן.(לא קיטים ולא נעליים)

אני מסתכל על כל הבוגרים שמתחרים במחלקות המתקדמות, ושפתאום עם הזמן חוזרים למחלקות הקטנות (יש כאלה שלא עזבו אותן) פתאום מטיסים גילשונים ו P30.
    אצלי זה לא מתקבל על הדעת שאפילו חניכים שבונים טיסן צריכים לעשות הכל ואילו מספר בוגרים לא מסוגלים לעשות הכל בעצמם או שאין להם זמן או כוח אז הם קונים קיט.

סליחה ! זאת מחלקה עם חוק בונה טיסן. נגזר מכך שבניית הטיסן על כל חלקיו היא חלק בלתי נפרד מהתחרות במחלקה זו (למשל גם באינדורים זה כך).

אז אם בניית הטיסן היא גם חלק מהתחרות, זה לא מקובל שאנשים יקנו חלקים מוכנים אפילו לא אחוז קטן מהבנייה. צריך לבנות הכל בגלל זה יש חוק. ולי החוק די ברור.

אף אחד לא הכריח בוגרים שאין להם זמן לבנות לבד להתחרות במחלקה של מתחילים.

אז או שיבנו לבד או שלא יתחרו. אם אתם לא מתאימים לזה אז אתם לא מתאימים. כמו שאמרתי בניית הטיסן היא חלק מהתחרות. קיים חוק בונה טיסן, זה מאוד ברור.........

.
    נראה שמה שאתה כותב מאוד מאוד מציק לך, הלהיטות שלך, והרצון לצדק מוחלט, מה לעשות, מאוד אופיני לגילך.... בעיקרון כדאי שתפנים שחוקים משמשים יותר לעשות סדר מאשר צדק... מה לעשות, אילו החיים.
    אני חושב שעקרונית אין ויכוח שאתה צודק, אבל מה לעשות, יש גם מבוגרים שמשום מה רוצים לחזור למקורות ולהטיס טיסנים כשאין להם כל כך רצון\אפשרות לעמוד בכל דיקדוקי החוקה.
    פתרון אפשרי יכול להיות מכמה סוגים, כולם או חלקם.
    טיסנאי ותיק\בוגר לא יכול לזכות באחד משלושת המקומות הראשונים בתחרות מתחילים, גם אם השיג תוצאה גבוה יותר מהאחרים.
    לטיסנאים ותיקים\בוגרים יהיה ניקוד נפרד בתוצאות התחרות (משהו דומה לדרוג גילאים צעירים בתחרויות).
    לטיסן משודרג או שלא נבנה ע"י המתחרה יהיה מקדם\מכפיל ניקוד מסויים - קטן מ-1 - שיקטין את התוצאה שלו יחסית לטיסנים שעומדים בכל מגבלות החוקה.

כל רעיון אחר טוב באותה מידה. טיסנאים ותיקים עדין יוכלו לחזור ולהשתתף בכל מחלקת מתחילים בשביל הכייף, אבל עם מגבלות "ותק" כל שהם.
    נערך לאחרונה על ידי umbo; 15-06-2013 בשעה 13:04:02.

17. המשתמשים 2 הודו ל umbo על הודעתו:

Liav (15-06-2013),mikeylevin (15-06-2013)

תודה!
    7
    הודה 216 פעמים ב 154 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

תומר,

אני חושב שאתה לוקח את זה לכיוון מעט קיצוני.
    קיצוניות בתחום הטיסנאות, יש לה תופעת לוואי שלילית והיא נטשת המטיסים החובבים את המחלקה אשר בה נשארים רק הפסיכים (הקיצוניים) ולבסוף היא נסגרת מחוסר עניין ומתחרים.
    כל מחלקה שלוקחת את עצמה יותר מדי ברצינות דינה מוות תוך שנים בודדות (כשתהיה בקלוב מספיק שנים כמוני תבין למה אני מתכוון)
    הלהט שלך מרשים ומעורר השראה אך אתה צריך להבין שלא כולם חולקים אותו ויש רבים עם דעות שונות משלך, אני מציע שתהיה פתוח יותר לדעות של אחרים ותגלה גמישות.

אם זאת, נראה לי שלא חשבת על הכל, האם פרופילים חתוכים בלייזר מותרים? לפי מה שאתה מציג אז לא!
    ומה אם אני מתכנן את הפרופילים בעצמי בתוכנת CAD ואז חותך אותם בלייזר לשימוש עצמי? אני לא מראה יכולת "טיסנאית" טהורה בייצור הפרופילים (לא משייף "חבילות"), אני מגלה יכולת בשימוש בתוכנת מחשב, רחוק מאד ממה שככל הנראה עבר לך בראש כשהתחלת את השרשור למרות שתכנון בתוכנה וייצור ע"י חיתוך בלייזר זה למעשה בנייה מודרנית תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת. ובמידה וטיסנאים נוספים מבצעים שימוש בפרופילים שלי בטיסן שלהם, הם יקבלו פרופילים טובים יותר באופן שייתן להם ייתרון כל שהוא? ועוד בטיסן עם ציפוי שנבנה על חתכים שתוכננו באמצעות דימיון עשיר וסרגל עקומות?
    ומה לגבי רכישת קורות פרוסות למידה? למה שלא תחייב את הטיסנאי לרכוש לוח אורן עבה ולפרוס לבד קורות 3X3 אורן או 3X5 או כל מידה אחרת. על פי הפירוש המילולי רכישת קורות כזו אינה עומדת ברוח החוקה אותה אתה מציב (קורה קנויה המקוצרת לאורך היא רק שליש מיוצרת ע"י הטסנאי שכן לא "בנה" שניים מתוך שלושת המימדים של הקורה).
    ומה לגבי ציפוי? ודבק להדבקת הציפוי? למה לקנות דבק מיילר ולא להכין לבד כמו שהיינו מכינים לפני עשרים שנה?
    ומה לגבי דבק בכלל? פעם היו לוקחים צלולויד וממיסים במדלל ומכינים לבד "דבק בלזה" (לפני כארבעים שנה). למה שלא תכין דבק בעצמך? האם דבק אינו חלק מהטיסן? נסה לבנות טיסן ללא דבק...
    מה לגבי הכנת טיימרים? פעם היינו מפרקים צעצועים מפלסטיק, שודדים להם את המנגנון המכאני, פותחים אותו, מוסיפים משקולת על הנדנדה ומייצרים טיימר לבד (למרות שאת גלגלי השיניים והקפיץ לא ייצרנו בעצמנו ).
    אתה כותב שאתה מייצר לבד גופים מפחמן, את הבד ארגת לבד כמו שפעם הרוסים היו אורגים בד פחמן לקופסא הקדמית בד-2?
    את הבלזה קניתה כגוש וניסרת החוצה לוחות לבד? (אני ניסרתי הרבה לוחות, תאמין לי שזה לא פשוט)

איפה עובר הקו? מי קובע?

במידה ואתה שואל את דעתי אז הקו עובר בהרכבת הטיסן ולא בייצור חלקיו שהיום ניתן לייצר אותם באופן טכנולוגי ובניית קיט נראה לי יותר מסביר.
    בנוסף, לאור העובדה שחניכים אמורים לבנות את הטיסן אז הייתי מגדיר לפחות 70% מהרכבת המבנה צריכים להיות ע"י החניך/מטיס/מתחרה ולא הייתי מצפה ליותר. זה כמובן בלתי ניתן למדידה אך מדריך ממוצע וחניך ממוצע ימצאו את עצמם עמוק בטולרנס. טיסנאי שבונה קיט יהיה גם הוא עמוק בטולרנס מכיוון שקנה קיט שהגיע בתפזורת.

דרך אגב, ישנם תקדימים שרצים למעלה מ-15 שנה אחורה בהם סניפים רבים היו רוכשים פרופילים וגופים מנוסרים למידה לטובת טיסני ד-מ וזאת מתוך רצון לקדם את החניכים הצעירים, חניכים שהיו בונים את כל החלקים לבד היו לרב מפספסים את התחרות בשנה הראשונה מכיוון שלא היו מצליחים לסיים בזמן ובמידה והיו מתחרים עם הטיסן בד-1 לא היו יכולים לשוב ולהתחרות בד-מ.
    בשלב מאוחר יותר גם היו לא מעט קניות משותפות של פרופילים חתוכים בלייזר לטיסני ד-1 על מנת לשפר את רמת הטיסנים ולקצר את זמן הבנייה.
    ארגון וייצור החלקים היה לרב בתמיכה וליווי של קה"ל ובמקרים מסוימים אף בהובלה של הגופים הפנימיים בתוך קלוב התעופה.

רועי

תודה!
    16
    הודה 4 פעמים ב 2 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

רועי, באמת לא קבעו גבול.... ולכן אני יכול רק להציע רעיון: כל חומר שתשתמש בו צריך להיות כללי ולא מיועד בהכרח לטיסן שאותו אתה בונה.

בטח הייתי לא מובן אז אני עכשיו יסביר:
    שימוש בלוחות וקורות עץ = בסדר משום שאפשר לבנות איתם כל טיסן ולא טיסן ספציפי אחד.
    כנ''ל דבקים, חומרים מרוכבים, ציפויים. הם בצורתם הכללית ולכן אי אפשר לקבוע שהם מיועדים לטיסן מסויים- מה שאומר ששלב הבנייה "לא התחיל".
    נשמע קצת מוזר, אבל זאת דרך פשוטה (אולי היחידה) לשים גבול (במידה ורוצים לשים גבול).
    הפרופלור לא נחשב כי חובה להשתמש במסחרי.
    ברגע שהופכים לוח עץ לפרופילים - אני מניח שאפשר לקבוע בוודאות ששלב הבנייה (של הטיסן הספציפי) התחיל.
    שפות זרימה והתקפה מבלזה שמגיעות משוייפות הן גם כתוצאה מהתחלת תהליך הבנייה לטיסן ספציפי.
    קורות עגולות מסיבי פחמן אני עוד יכול להגיד שזה בסדר כי הן יכולות לשמש לכל דבר והחיתוך שלהן למידה הנכונה הוא לא פעולה של בנייה.
    צינור עגול מחומרים מרוכבים שנוצר בדיוק במידות ל- P30 הייתי אומר שלא בסדר משום שהוא מכוון בשביל טיסן ספציפי.

מה אתם אומרים ? לא כדאי להגביל ?
    בשורה התחתונה אני יגיד שאם עניתם "לא" אז למה יש בכלל חוק בונה טיסן ?
    לא אכפת לי אם יהיה חוק או לא. באמת שלא, אבל אם הוא קיים אז שתהייה לו משמעות ברורה ולא מעורפלת.
    אז אם ההגבלות שהצעתי לא נראות הגיוניות - סבבה זה אומר שחוק בונה הטיסן לא הגיוני.
    תעשו אם זה מה שאתם רוצים רק שיהיה חד משמעי. לא ככה ?

תודה!
    88
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

תומר - הצדק לחלוטין איתן ואני מסכים איתך בכל מה שקשור לחוק בונה טיסן, והייתי מאד רוצה שהוא יחזור גם לטיסנים הגדולים כמו ד-2 ואפילו לדאוני רדיו.
    אבל אתה צריך להבין שכל עוד אי אפשר להגדיר בדיוק את החוק, תמיד יהיו אנשים שימצאו פרצות ויתכמנו... תאמין לי שלא חסר כאלה בתחום החופשיים בארץ.
    איתן.
    סייג לחכמה שתיקה!

תודה!
    35
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

איתן,
    כמו שכתבתי בתחילת השרשור, בשנת 1986 ה FAI ביטל את חוק בונה הטיסן למחלקות הרדיו והכבלים ושנתיים לאחר מכן למחלקות החופשיים בטענה של חוסר יכולת אכיפה.
    אז קודם התמודדו עם התחמנים של הרדיו ורק אחר כך הגיעו לחופשיים.
    בו לא ניתמם והאמרה שבתחום החופשיים "לא חסר כאלה" מיותרת

תודה!
    88
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ברור שגם בתחום הרדיו יש לא מאט כאלה! אבל בגלל שמדובר כרגע על חופשיים באופן ספציפי, אז רשמתי שיש בחופשיים תחמנים.
    סייג לחכמה שתיקה!

תודה!
    7
    הודה 216 פעמים ב 154 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

תומר,
    למה קורות של שפת זרימה שונות מקורות לכנף?
    בתור אחד שייצר קורות במסגרת עבודת קיץ בטיסן חיפה (וחלק מקיטים שלמים של טיסנים מכל הסוגים), ניסור של קורות ראשיות וקורות שפת זרימה לוקח אותו זמן, ההבדל היחיד הוא שמכוונים את מסור הדיסק בזווית שונה מ-90 מעלות.
    כנ"ל לגבי שפת התקפה, ניסור בזוית של אחת הפינות או פעולה קלה של השחלת לוח דרך ג'יג מול רואוטר חשמלי.
    במידה ואתה חושב ששפות זרימה והתקפה זה לא חוקי אז כך גם הקורות, אותה רמת קושי.
    ולא ענית לגבי השאלה שלי עם הפרופילים, במידה ואני מייצר לעצמי פרופילים בליזר, זה חוקי? ומה אם מישהו אחר משתמש בתכנות שלי ומניח בעצמו לוחות בלזה במכשיר החיתוך בליזר ומפריד אותם בעצמו מהלוח? זו לא עבודה?
    ובמידה ומישהו משתמש בצינור פחמן לגוף במידות שמתאימות ל-P-30 אבל יועד למטרה אחרת? צינור שהוא לא קוני? שארית של צינור של טיסן אחר?

אתה טוען שחוק בונה הטיסן נועד לומר שכל הטיסן יבנה ע"י המטיס, אבל יש הגדרות שונות לבנייה, קח לדוגמה בניית בתים:
    ישנם בתים הנבנים מלבנים, לבנה לבנה.
    ישנם בתים טרומים הנבנים מחלקים שלמים, הקירות מגיעים מוכנים מהמפעל.
    האם נכון לומר שקבלן שבונה בית טרומי בונה רק חצי בית?
    מה לגבי בית משותף? האם ניתן לומר שהדייר בקומה התחתונה בנה דירה שלמה בעוד השני בנה רק קירות וגג? (הרצפה על חשבון הדיר מלמטה)

אני מציע שתפעיל את שיקול דעתך וחפש את המינימום ההגיוני. יותר מזה לא פרקטי לדרוש ולא פרקטי לאכוף.
    את דעתי כבר רשמתי ואני מאמין שאינה שונה ממרבית החברים בוועדת ספורט.
    במידה והנושא עדיין מציק לך, נסח מכתב ענייני לוועדת ספורט בו תגדיר את הבעיה ותציע פיתרון ראלי, גם להגדרות וגם לדרך האכיפה.
    זכור, הפורום אינו דרך לפתרון, הוא מקום בו ניתן להציף דעות ולקיים דיונים. שינויים עושים דרך פעולה ישירה מול קלוב התעופה.
    בהצלחה

נושאים דומים

1. [נתונים] מהות eFly וכפתור הדיווח
    על ידי MDreamer בפורום פורום משוב והצעות
    תגובות: 6
    הודעה אחרונה: 19-07-2010, 21:38:58
  2. [שאלה] אליפות העולם בחופשיים בארגנטינה
    על ידי MDreamer בפורום פורום טיסנים חופשיים
    תגובות: 6
    הודעה אחרונה: 17-05-2010, 22:20:05
  3. אני בונה אחד חדש....
    על ידי SuperTiger בפורום פורום דאונים וטיסנים חשמליים