שלום רב לחברי הפורום הנכבדים.
אני יודע שביניכם יש לא מעט מהנדסים וסטודנטים להנדסה, אשמח אם תוכלו לעזור לי בדילמה שיש לי.
נתחיל בדילמה.
אני כרגע חייל שנמצא חודש וקצת לפני השחרור, יש לי פסיכומטרי בציון 600 שעשיתי בהיסח דעת בין כיתה יא' ל-יב'. וממוצע בגרות בגובה 103-108 (תלוי איזה אונ' שואלים) עם הרחבה ל-5 יחידות במקצועות מתמטיקה, פיסיקה,אנגלית,מדעי המחשב ורובוטיקה.
אני רוצה לעשות תואר ראשון בהנדסת חשמל.
יש לי אופציה כרגע להתחיל ללמוד באוקטובר הקרוב במכללת אפקה את התואר הנ"ל
אופציה שנייה- לא ללכת על אוקטובר הקרוב, לעשות עוד פסיכומטרי ולהוציא ציון גבוה יותר (אני מעריך שאני יכול להוציא בסביבות ה-700) ואז לנסות להתקבל לאונ' בן גוריון, או תל אביב (למרות שיש לי סלידה רצינית מתל אביב, היות ולמדתי שם שנה).

מה הם השיקולים שלי בעד ונגד?

להתחיל ללמוד תואר במכללת אפקה באוקטובר הזה:
יתרונות:
  • לא לבזבז יותר משנה אחרי הצבא כדי לחכות לתואר.
  • לא צריך לשלם קרוב ל-6K ש"ח על קורס פסיכומטרי + לעשות קורס פסיכומטרי. מה ששורף 3 חודשים.
  • מכללת אפקה קרובה לבית (אני גר ברמת גן והמכללה בתל אביב)
  • מכללת אפקה היא סביבה הרבה יותר תומכת מרוב האוניברסיטאות. בעוד באונ' רוב הקורסים מועברים באודיוטוריום של 100-200, במכללה כמעט כל השיעורים מועברים בכיתות של 30 תלמידים, ככה שהרבה יותר קל להבין את המרצה.

חסרונות של מכללה:
  • החיסרון הגדול והמרכזי- זו מכללה ולא אונ', ולכן המעסיקים מתייחסים אליך פחות ויהיה קשה יותר למצוא עבודה ראשונה. אני מודע לכך שלעבודה כסטודנט בזמן התואר בשנה 3-4 יש משקל עצום על סיכויי ההעסקה לאחר התואר.
    אבל גם לעבודות האלה יהיה יותר קשה להתקבל ממכללה (לפי מה שאני מבין).
  • בתור חייל שיתחיל כמעט ישר אחרי הצבא ללמוד- אני אהיה מרושש, זהו חיסרון יחסית שולי בשבילי, אני לא מפונק ויודע להתקיים בצורה חסכונית.

לחכות עוד שנה וקצת ולנסות להתקבל לאוניברסיטה:

יתרונות:
  • היתרון החשוב ביותר, הוא כמובן יוקרת התואר באוניברסיטה ע"פ התואר מהמכללה, זהו לא סוד שתואר של אוניברסיטה נחשבת נחשב יותר מתואר של מכללה, מה שאמור להקל על מציאת עבודות טובות.
  • היתרון השני הוא שכמעט שנה של עבודה, אני יכול לצבור הרבה כסף וככה לחיות יותר בקלות בזמן התואר

חסרונות:
  • זמן זמן ועוד זמן, אני באוגוסט אהיה בן 22, ואם אחכה שנה נוספת אתחיל את התואר רק בגיל 23. שזה שנתיים יותר מאוחר מרוב שכבת הגיל שלי.
    הלימודים האונ' הם תובעניים וקשים יותר, ואני לא יודע איך אתמודד איתם.
  • אם לא אלמד בתל אביב (ואני מעדיף שלא ללמוד שם) אז אצטרך לשלם על מגורים, מה שמוסיף המון כסף לתואר, וגורם לאי נוחות מסויימת מכיוון שאין את הסביבה הביתית ללמוד בה.

עוד קצת רקע-
אחרי התיכון התחלתי ללמוד תואר בהנדסה מכאנית (הנדסת מכונות) באונ' תל אביב. אחרי שנה "הועפתי" מהתואר, בגלל שלא הצלחתי לעמוד בדרישות האונ'.
אני מאמין שהסיבות לכך היו בין השאר שלא הייתי בוגר מספיק. ושהצלחתי להשיג הארכת זמן, ואישור לריטלין רק לקראת סוף הסמסטר השני. מה שמאוד עזר, אבל היה קצת מידי ומאוחר מידי.

לכן אני התגייסתי באיחור של שנה לאונ', ואם אחכה עוד שנה עד שאתחיל ללמוד אז אהיה בפיגור של שנתיים.

אשמח לדעתכם, במה הייתם בוחרים אם הייתם במצבי, ולמה. אני כבר זמן מה מתחבט במה כדאי לי לעשות, כאשר את הידע והרקע שאבתי מהאינטרנט ומאנשים ששאלתי.
בגלל שאוקטובר מתקרב במהירות, אני מניח שאהיה חייב לקבל החלטה עוד בשבוע הזה אם ארצה להספיק ולהירשם לאפקה.
תודה מראש למי שיישתתף בדיון, כל דעה תעזור לי מאוד