שמות משתמשים לתיוג

מציג תוצאות 1 עד 19 מתוך 19

נושא: בעיה עם t-rex 450

תודה!
    9
    הודה 0 פעמים ב 0 הודעות
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ברירת מחדל בעיה עם t-rex 450

שלום לכולם,

יש לי בעיה שאני לא מצליח לפתור,

כשאני מעלה את המסוק לאוויר הכל טוב ויפה, אבל שאני נותן קצת גז המסוק מסתובב לצד שמאל ( פנים שלו לצד שמאל והזנב זז ימינה ) ואז אני חייב לתקן את הסטיק ימינה.

ככל שאני נותן יותר גז ככה הסיבוב שלו יותר חריף.

כיוונתי את ה gyro לפי סרטים ביוטיוב ונראה שהכל עובד כמו שצריך , אבל נראה לי שהבעיה עם הכיוון בשלט תחת פונקציית GYRO יש שם אחוזים וגם שם שמתי לפי מה שראיתי ביוטיוב.

אני כבר לא יודע מה לעשות :-(

יש פעמים שאיפסתי את הגירו וכיוונתי אותו מחדש, שיחקתי עם האחוזים בשלט והיו כמה פעמים שהמסוק היה יציב ובקושי הסתובב... אבל שניתקתי את הבטרייה הכל חזר לאותו המצב.

אם משהו יכול לתת לי הסבר איפה אני טועה אני מאד אודה לו...

- מדובר ב T-REX 450 PRO

- GYRO GP780

- שלט ספקטרום DX7S

המון תודה,

קובי.

תודה!
    202
    הודה 124 פעמים ב 86 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ברירת מחדל תגובה: בעיה עם t-rex 450

אחד הגורמים לתופעה היא שזוית להבי הזנב לא מספיק גדולה לכיוון המתנגד לסיבוב הרוטור הראשי ואז שום דבר לא יעזור לך חוץ מהגדלת זוית זו.
    קודם תבדוק אם ה SLIDER מגיע עד למיסב של ציר הזנב כשסרבו הזנב בקצה התנועה והאם ה HUB זנב נמצא בקצה הציר.
    אם תרצה אשמח להציץ בבמסוק שלך ביום שישי אם אתה באיזור המרכז.
    יואב

3. המשתמשים הבאים אמרו תודה לYoav Lahav על הודעתו:

kobra (21-12-2012)

תודה!
    462
    הודה 569 פעמים ב 442 הודעות
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

קובי הג׳יירו שלך לא מתקן מספיק. אתה כנראה לא רואה את זה בריחוף אלא רק בטיסה קדימה כי שם העומס על הזנב גדול יותר. תעלה את הגיין ב5-6% ויהיה בסדר. לגבי העניין שהשלט לא שומר לך את ההגדרות- ציין עם איזה שלט אתה עובד אולי מישהו יוכל להסביר לך מה הבעיה. זה לא אמור להיות ככה.
    יואב מה קשור, זה קורה לו בטיסה ישרה ולא בפירואט טראוול או פנייה בזמן טיסה מהירה קדימה. גם הכי פנימה על הציר הזנב אמור לסחוב טיסה פשוטה וישרה קדימה. אם היה מדובר על בעיה בסבסוב בזמן FFF הפיתרון שלך עשוי להיות רלוונטי אבל כשאני ניסיתי אותו (כי לי כן הייתה בעיה עם פירואט טראוול ימינה ב500) התרומה של השינוי הזה הייתה מזערית.
    Gil Friman

-------------------------------
    T-rex 600esp FBL
    רחפן f450 fpv
    MS Composite Swift II
    Mountain Models EVA Sport
    Hitec Aurora 9

5. המשתמשים הבאים אמרו תודה לFriman על הודעתו:

kobra (21-12-2012)

תודה!
    56
    הודה 761 פעמים ב 594 הודעות
    הוזכר
    2 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

יש שני דברים אפשריים במסוק שלך:
    הראשון, המסוק שלך לא מכוון, וקשה מאד ללמוד מהיו טיוב לכוון מסוק. זה בוודאות
    השני, יש סיכוי (לא וודאות) שהג'יירו שלך פגום, זה קורה הרבה לג'יירו הזה.
    ובלי כל קשר, יש לך אחלה שלט, אחד המוצלחים שקיימים היום
    בניית טיסנים והדרכת בנייה והטסה הטסה למתחילים בכל גיל.
    יעוץ טלפוני חינם
    ריכוז מידע. כאן תמצא תשובות להמון שאלות:
    http://www.efly.co.il/forums/showthr...%E9-%F2%E5%E3%
    עודד- 0525-454380 (לא לשלוח SMS, עונה רק לשיחות )
    https://www.facebook.com/profile.php?id=100007080663110

7. המשתמשים הבאים אמרו תודה לwind556 על הודעתו:

kobra (21-12-2012)

תודה!
    121
    הודה 128 פעמים ב 96 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

תנסה לבדוק במצב ללא נעילת זנב ככל הנראה הכיוון המכני לקוי ולכן הג'ירו לא מצליח לפצות .
    כאשר תתקן בעיה זו תכוון לימיטים מחדש ותדאג שהג'ירו יהיה על מצב מסוקים קטנים אם אני לט טועה הנורה בדיליי צריכה להיות אדומה.
    אם עדין תהיה לך בעיה אשמח לעזור לך 0528609803 כפיר ואפשר לפתור זאת בשיחה טלפונית בקלות
    בהצלחה
    TREX 450 PRO FBL
    TREX 600 N FBL
    TREX 700N FBL
    TREX 700E V2 FBL
    שלט DX7

9. המשתמשים הבאים אמרו תודה לנולד לטוס על הודעתו:

kobra (21-12-2012)

תודה!
    79
    הודה 54 פעמים ב 36 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ב GP 780 על טירקס 450 פרו עם סרוו זנב DS520 לא צריך להשתמש בדיליי, נשמע כמו כיוון מכני לקויי, תן פיצויי נכון ללהבי זנב.
    t rex 550 pro spartan vortex nano, talon90 &600mx, 615&655
    trex 450 savox motor, 415&9257, beastx v3, castel 50A
    futaba 8fgh super

11. המשתמשים הבאים אמרו תודה לnaor14 על הודעתו:

kobra (21-12-2012)

תודה!
    121
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ציטוט נכתב במקור על ידי naor14 צפיה בהודעה
    ב GP 780 על טירקס 450 פרו עם סרוו זנב DS520 לא צריך להשתמש בדיליי, נשמע כמו כיוון מכני לקויי, תן פיצויי נכון ללהבי זנב.
    מה ?
    מה הקשר "לא צריך להשתמש בדיליי " הג'ירו מובנה לעבוד בשני מצבים הן מבחינת רגישות והן מבחינת מהירות תגובת הפיצוי השונה במסוקים גדולים וקטנים
    לא יודע מה הניסיון שלך אבל לפעמים עדיף לא לכתוב תגובה מאשר סתם לזרוק מידע לא נכון בעליל אתה טועה ומטעה.
    בקשר למה צריך כבר רשמתי את תגובתי ומעבר לכך רק מעבר כללי על כל מכלול הזנב יניב תוצאות מושלמות ,מכלול הזנב הנו רכיב שצריך להיות מדויק ומושלם בכל הפרמטרים המכנים.
    TREX 450 PRO FBL
    TREX 600 N FBL
    TREX 700N FBL
    TREX 700E V2 FBL
    שלט DX7

13. המשתמשים הבאים אמרו תודה לנולד לטוס על הודעתו:

kobra (21-12-2012)

תודה!
    79
    הודה 54 פעמים ב 36 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ציטוט נכתב במקור על ידי נולד לטוס צפיה בהודעה
    מה ?
    מה הקשר "לא צריך להשתמש בדיליי " הג'ירו מובנה לעבוד בשני מצבים הן מבחינת רגישות והן מבחינת מהירות תגובת הפיצוי השונה במסוקים גדולים וקטנים
    לא יודע מה הניסיון שלך אבל לפעמים עדיף לא לכתוב תגובה מאשר סתם לזרוק מידע לא נכון בעליל אתה טועה ומטעה.
    בקשר למה צריך כבר רשמתי את תגובתי ומעבר לכך רק מעבר כללי על כל מכלול הזנב יניב תוצאות מושלמות ,מכלול הזנב הנו רכיב שצריך להיות מדויק ומושלם בכל הפרמטרים המכנים.
    אין צורך בדיליי בפרו כי הסרוו זנב שם חזק, בספורט ובמסוקי 250 הסרוו זנב חלש יותר יחסית אז יש צורך בדיליי, אני מדבר על סמך ניסיון עם טירקס 450 פרו עם DS520 וספורט עם DS420 אגב
    גם להבי זנב KBDD ארוכות יותר משפרות את ביצועיי הזנב בצורה ממשית תחת עומס
    t rex 550 pro spartan vortex nano, talon90 &600mx, 615&655
    trex 450 savox motor, 415&9257, beastx v3, castel 50A
    futaba 8fgh super

15. המשתמשים הבאים אמרו תודה לnaor14 על הודעתו:

kobra (21-12-2012)

תודה!
    38
    הודה 231 פעמים ב 189 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

לפותח השירשור,
    אתה צריך לבדוק שני דברים ולא יותר..:
    1. כיוון נכון מבחינה מכאנית - תוודא שכשזרוע הסרוו נמצאת במרכז אז ללהבי הזנב יש מעט זוית שדוחפת את המסוק עם כיוון השעון כנגד התנועה הטבעית של הזנב. גם אם הזוית כמעט ישרה לא צריכה להיות בעיה בעיקרון.
    2. גיין מספק - לפי התיאור שלך את התקלה נראה לי שחסר טיפה גיין. תנסה להעלות את הגיין בשתי נקודות בכל פעם עד שהבעיה תיעלם.

בהצלחה ונשמח לשמוע/לקרוא מה פתר לך את הבעיה בסוף.
    Henseleit TDR
    DX7
    --------------------
    למכירה:

מסוק 700 TDR

17. המשתמשים הבאים אמרו תודה לwonderd על הודעתו:

kobra (21-12-2012)

תודה!
    462
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

בוודאי שצריך שהדיליי יהיה מותאם, כפיר צודק. מסוק 450 מתנהג אחרת ממסוק 600 והדיליי צריך להיות מוגדר בהתאמה לגודל המסוק.
    אנסה לסכם לך את כל הבדיקות שאתה צריך לעשות מ-א׳ עד ת׳ בכיוון זנב, ואסיים בהסתייגות:
    1. בדוק את כל תמסורת הזנב, שהתנועה חלקה לכל אורכה. שהפושרוד נע חלק במובילים שלו, שאין ״בטן״ בפושרוד לכל אורכו גם כשהסרבו הכי פנימה וגם כשהכי החוצה, שציר הזנב ישר ושהסליידר נע עליו חלק בלי תקיעות, שזרוע ה90 מעלות לא נתקעת. רצוי לשמן את מובילי הפושרודים ואת ציר הזנב. אם הסרבו יושב על הבום בתושבת סרבו תלויה בדוק גם שאין החלקות של התושבת על הבום.
    2. בדוק שאין לך טרים ולא סאב טרים על ערוץ הזנב. לא משתמשים בטרים על ערוץ זה, זה מבלבל את הג׳יירו שמפרש את הטרים כתנועה מכוונת מהמשדר ומוריד את רגישות התיקון. אם צריך לכוונן את הזנב עושים זאת מכאנית.
    3. בדוק את עקומות המצערת שלך. עקומת המצערת בנורמל אמורה לעלות מ0 בתחתית הסטיק עד איזור ה70-80% באמצע סטיק (נקודת הריחוף) ומשם והלאה להשאר יחסית שטוחה, גג לעלות ב10% עד קצה הסטיק העליון. קפיצות במצערת במהלך הטיסה מבלבלות את הג׳יירו, וביציאה לטיסה קדימה ממצב ריחוף יש לרוב עלייה במצערת.
    4. בדוק את שלמות להבי הזנב, שלא משופשפים מדי, שמאוזנים במשקל ביניהם, שלא שבורים וסדוקים. בדוק שהם מהודקים אך לא יתר על המידה, צריך להיות חופש תנועה אבל שלא יהיה ״מתדלדל״.
    5. גם להבי ראש לא מאוזנות עשויות לגרום ויברציות שמבלבלות את הג׳יירו וגורמות לרעידות ספורדיות בזנב. כדאי לבדוק שלהבי הראש מאוזנות ועל הדרך לבדוק גורמי ויברציות אחרים - האם הצירים ישרים, מאשינג נכון במנוע, שהמיסבים הראשיים תקינים. אם יש טורק טיוב לוודא שהמאשינג שם תקין והתנועה חלקה.
    6. אם אתה עם בקר אליין, וודא שלא הגדרת אותו על מצב גוברנור. הגוברנור המובנה בבקרים של אליין בעייתי מאד. בברירת מחדל לא מוגדר גוברנור, אז זה רק אם כיוונת בעצמך. אם לא הגדרת בקר זה הזמן לעשות זאת ולכייל טווח מצערת.
    7. באמצע סטיק הזנב (במצב לא שומר זנב בג׳יירו), זרוע הסרבו צריכה להיות כמה שיותר קרוב ל90 מעלות. אם לא בדיוק - לא מתקנים בסאב טרים! לא קריטי שלא יהיה בול ב90 מעלות- העיקר לא להכניס טרים או סאב טרים בזנב.
    8. באמצע סטיק זנב להבי הזנב צריכים להיות בהטיה קלה ימינה, ברוב המסוקים זה אומר שהסליידר של הזנב מעט פנימה מהאמצע. אני מדבר על זווית קטנה בין הלהבים. דרך טובה לבדוק זה לקפל את הלהבים בזנב כלפי מעלה ב90 מעלות לאותו כיוון, באמצע הסטיק במצב לא שומר צריכה להיכנס ביניהם בקצה אצבע קטנה במסוק 450. זו נקודה סבירה להתחיל ממנה כיוונון זנב מדוייק יותר באוויר.
    9. לפני העלייה לטיסת כיוון זנב, וודא שהגיין בג׳יירו מוגדר לערך הצפוי, גם במצב שומר וגם במצב לא שומר. אצלי באורורה זה עומד על סביב 34%, אבל זה משתנה משלט לשלט. תסתכל בסרטון של מוטי על כיוון זנב בבנייה של ה550 על נושא גיין אמיתי בג׳יירו ואיך מחשבים מה הגיין הנדרש בשלט כדי להגיע לגיין האמיתי שצפוי להיות הנכון למסוק שלך. כדאי לוודא שהשינוי שאתה מבצע בהגדרות בשלט בא לידי ביטוי בג׳יירו עצמו כי לפעמים מסתבר בסוף שאתה משתמש לא נכון בפונקציה בשלט (זה קרה לי בתחילת הדרך)- הבדיקה פשוטה, כוון לערך גיין גבוה וסבסב פיזית את הזנב, תסתכל באיזו מידה סרבו הזנב מתקן. כעת הנמך את הגיין בשלט לערך נמוך מאד וחזור על התנועה, הסרבו אמור לתקן כעת הרבה פחות. חשוב לוודא שכיוון התיקון של הג׳יירו נכון ולא הפוך. כמובן נדרשת הגדרת לימיטים בזנב לג׳יירו.
    10. בשטח עולים לטיסת ריחוף קצרה במצב שומר זנב. רואים שהכל פחות או יותר בסדר ויורדים. אם בשלב זה יש רעידות בזנב נוחתים, מורידים מעט גיין (בשני מצבי הג׳יירו),2-3% בכל פעם ועולים לבדיקה נוספת עד שהרעידות מפסיקות. כאן אני מתייחס לרעידות מהירות וקבועות בטווח מרחק קצר, מה שמכונה ״האנטינג״. רעידות ספורדיות שאין להן דפוס קבוע אינן נובעות מגיין גבוה אלא מרעידות שמגיעות מהגוף ומבלבלות את הג׳יירו. במצב כזה חשוב לבדוק שהשיכוך נעשה לפי הוראות היצרן עם הדבק דו״צ הייעודי, ושחוטי הג׳יירו משוחררים ולא מתוחים- זה גורם ידוע להעברת רעידות מהגוף. אם הרעידות הספורדיות לא משתפרות ולא השתמשת בלוחית מתכת לשיכוך בין הג׳יירו לגוף, כדאי להוסיף. במסוקים מגודל 500 ומטה היצרנים לא דורשים בהוראות היצרן לרוב להשתמש בלוחית אבל מנסיוני היא מועילה מאד גם ב500 וגם ב450, אני מעולם לא הצלחתי לשכך לחלוטין רעידות ספורדיות עקב העברת ויברציות מהגוף ללא שימוש בלוחית. היא לא מפריעה בשום דבר והמשקל שלה זניח, אני הייתי שם בכל מקרה, להזיק היא לא תזיק בשום מצב. אם כבר בטיסת הבדיקה הראשונית במצב שומר יש סחיבה איטית של האף שמאלה, נחת והוסף מעט גיין, מוטב להוסיף עד שמופיעות רעידות האנטינג ואז להוריד אחוז או שניים עד שהרעידות יפסיקו.
    בשלב הזה אין מטרה לכוון גיין באופן מושלם, רק לוודא שהגיין מתאים לשמירת המסוק ישר בריחוף כדי שכשנבצע כיוון זנב מכאני לא תהיה לנו הטיה עקב גיין נמוך מדי במצב לא שומר. לכן כמובן מוודאים שאת ערך הגיין שאיתו המסוק עומד ישר במצב שומר זנב מעתיקים גם למצב לא שומר- לרוב זה ייתן מענה מספק לבדיקת כיוון זנב מכאני; מי שמטיס באופן רגיל במצב לא שומר, דבר די נדיר במסוקים במחוזותינו, צריך לבצע כיוון גיין אופטימלי גם למצב לא שומר זנב אחרי הכיוון המכאני, לפי מה שיוסבר להלן במספר 12-13.
    11. משראית שהמסוק טס בסדר, זמן לכיוון זנב מכאני. תמיד כייף ... בדיקת כיוון מכאני של הזנב עושים במצב לא שומר זנב בג׳יירו. יש כאלו שממריאים ונוחתים במצב לא שומר, אני לא אוהב את זה כי תמיד יש חשש שאם הכיוון ממש גרוע המסוק יתחיל לסבסב במהירות וגם אם לא, באופן כללי זה מבלבל לטעמי להמריא ולנחות כשצריך כל הזמן לתקן סבסוב, גם אם הוא איטי; ובשלב כיוון הזנב צפוי להיות סבסוב כשטסים ללא שומר זנב. אני מעדיף להמריא במצב שומר, להתייצב בריחוף יציב ואז להעביר לזמן קצר למצב לא שומר, לראות לאיזה כיוון (אם בכלל) הזנב סוחב, להחזיר למצב שומר ולנחות בנחת. בכל אופן הבדיקה זהה- במצב ריחוף בגובה עיניים שים לב האם הזנב סוחב הצידה במצב לא שומר, ולאיזה כיוון. אם יש סחיבה לכיוון שמאל של האף משמעה שהזווית תיקון ימינה במצב אמצע סטיק איננה מספיקה. הוסף עוד תיקון ימינה במצב אמצע סטיק, תתחיל מפתיחה או סגירה (אני לא זוכר איזה כיוון זה, פתיחה או סגירה) של סיבוב מלא אחד של הלינק על הפושרוד ותעלה לבדיקה חוזרת. נדיר יותר שבמצב בדיקת הזנב יש סחיבה של האף ימינה, זה אומר שבמצב אפס סטיק זווית התיקון ימינה גדולה מדי. תוריד קצת, בטווח של סיבוב אחד של הלינק ועלה לבדיקה חוזרת. ככה עושים עד שמגיעים למצב שבו הזחילה הצידה נעלמת או מינימלית. בהרבה מקרים לא ניתן להגיע למצב שבו באמצע סטיק במצב לא שומר אין זחילה של הזנב כלל, זה לא קריטי אם יש זחילונת קלילה. המטרה היא להגיע למצב שבו הזחילה הצידה היא מינימלית. אגב כדאי לעשות את הבדיקה הזו במינימום רוח.
    חשוב להעיר שהחוברות של אליין מנחות לכוון את זווית להבי הזנב כך שבאמצע סטיק הזווית היא 0 בין להבי הזנב והסליידר בדיוק באמצע הציר. מהנסיון שלי ההמלצה הזו בעייתית, ולא פגשתי עדיין מטיס אחד שמכוון ככה את הזנב. לא יודע למה אליין ממשיכים לדבוק בהנחיה הזו בחוברת שלהם, זו אחת ההסתייגויות הבודדות שיש לי מהחוברות שלהם.
    12. אחרי שכיוונת זנב מכאנית מכוונים מחדש לימיטים לג׳יירו (שכן אם שינינו את מיקום הסליידר במרכז הסטיק גם הלימיטים מן הסתם השתנו), והגיע הזמן לכוון גיין. חוזרים על הבדיקה שציינתי קודם בריחוף בגובה העיניים במצב שומר זנב. הסברתי קודם מה עושים עם האנטינג רעידות וזחילות.
    13. כשהכל בסדר בריחוף, יוצאים לטיסה מהירה קדימה. אם אתה רק בשלב הריחוף ולא מרגיש בטוח לצאת לטיסה במרחב בקש ממטיס מנוסה לעשות את הבדיקה עבורך. זו הבדיקה האמיתית של כיוונון הג׳יירו ולא כמו שהרוב נוטים לחשוב שבודקים רק בריחוף- בטיסה קדימה יש יותר עומס על הזנב ולכן זו הבדיקה המשמעותית יותר. בטיסה ישרה קדימה המסוק צריך לשמור על אף ישר בכיוון הטיסה ולהגיב נכון להגאים. אם יש זחילה של האף שמאלה צריך להוסיף גיין. אם זה לא עוזר, ופעלת לפי כל מה שהמלצתי עד כאן, שווה בשלב הזה לשקול את הפתרון של יואב ולהרחיב את מיקום ההאב על ציר הזנב כמה שיותר החוצה. אם עדיין לא עוזר, יש כאלו שמשתמשים בלהבי זנב של מסוק גדול יותר, לדעתי ב450 זה יהיה בעייתי מבחינת המקום בגריפ ומבחינת המרחק מהרצפה. בהוריקאן למשל אין בעיה לשים להבי זנב גדולים יותר מהמקוריים. להבי קרבון ביחס לפלסטיק גם עוזרים, ובכלל משפרים את שמירת הזנב. אם מנגד בטיסה מהירה קדימה יש רעידות מהירות בזנב - להוריד גיין.
    14. בעיה שנוטה להופיע לפעמים היא שבמהלך טיסה מהירה קדימה קשה לפנות ימינה או להתחיל Pirouette Travel ימינה מתוך טיסה מהירה. זה נפוץ במיוחד במסוקים קטנים מנסיוני; יש ג׳יירואים כמו ספרטן למשל שבאמצעות כבל ניתנים לתיכנות ובחלקם (לדעתי בספרטן זה אפשרי) אפשר לכוונן את התנהגות הג׳יירו בPirouette Optimization או משהו כזה. יש ג׳יירואים שזו גזירת גורל למרות שהשימוש בלהבי קרבון ביחס לפלסטיק יכול להביא לשיפור מסויים אך לא פותר את הבעיה לגמרי. ניסיתי הרבה מאד דברים עם 3Gx למשל להתמודד עם זה ללא הצלחה, בביסטיקס זה נפתר בחצי שנייה.
    תוספת - 15. אחרי שהכל מכוון פיקס במצב ריחוף ובמצב טיסה קדימה צריך לבדוק שהזנב נשאר ישר במכת פיטץ׳ - מה שנקרא ״שמירת זנב״... את הבדיקה הזו כדאי לעשות באיידל או בטווח בנורמל בו גרף המצערת כמה שיותר שטוח כיוון ששינויים חדים במצערת כמו שאמרתי קודם משפיעים כאן ופוגעים בשמירת הזנב. ממצב ריחוף נותנים במהירות פיטץ׳ גבוה ובודקים האם הזנב נשאר ישר חרף השינוי המהיר בפסיעה שיוצר כמובן שינוי בטורק ולכן צפוי לגרום לסבסוב מוגבר - לו הג׳יירו אמור להתנגד. המצב הנדיר יותר הוא שהאף ינטה ימינה והזנב שמאלה - זה מצב של תיקון יתר. במצב כזה כדאי להוריד גיין. מתחילים בהורדת גיין בשלט, מעט. אם המצב מסתדר- יופי, אם לא, או שמסתדר במחיר שבמצב ריחוף או טיסה קדימה מתחילות זחילות בזנב, זה סימן שהגיין המכאני גבוה מדי - זה בד״כ ייראה במכת פיטץ׳ כמו זריקה מהירה של הזנב שמאלה ומייד חזרה ימינה, לפעמים בכמה נדנודים עד שנרגע. במצב זה יש להכניס את הבול על ההורן של זרוע הזנב חור אחד פנימה, כך התיקון המכאני של הסרבו קטן יותר מבחינת הטווח שהסרבו משנה את זווית להבי הזנב. צריך לפצות על הירידה בגיין המכאני בהגברה מסויימת של הגיין הדיגיטלי בשלט, כלומר להוסיף אחוזים על פי מה שכתבתי קודם בחלק של כיוון הגיין.
    נפוץ יותר שבמכת פיטץ׳ הזנב זורק ימינה והאף שמאלה, זה אומר שהזנב לא מתקן מספיק. נסה להוסיף גיין מהמשדר עד לרמה שמתחילות להופיע רעידות מהירות וקטנות בזנב במצב ריחוף או טיסה קדימה. אם זה פותר את הבעיה - יופי, אם לא אזי שהבעיה היא גיין מכאני לא מספיק; באוויר זה לרוב ייראה שבמכת פיטץ׳ הזנב זורק מהר ימינה ומייד חוזר שמאלה - זה מסמן שהג׳יירו זיהה נכון את מידת הסבסוב ותיקן בהתאם אבל לקח לו יותר זמן מהנדרש לעשות את התיקון. זה מצב קלאסי של גיין מכאני לא מספק ואז הפתרון הוא או הגדלת הגיין המכאני (יוסבר מייד) או להחליף לסרבו זנב מהיר יותר. יכול להיות שפשוט תהיה זריקה ימינה וזהו, ואז אם הגברת הגיין מהשלט לא עוזרת -הפתרון הוא רק הגדלת הגיין המכאני, משמע הרחקת הבול של סרבו הזנב על ההורן כלפי חוץ, ככה על כל תנועה של הסרבו שינוי זווית הלהבים בזנב יהיה גדול יותר וגם מהיר יותר. מטיסים מתקדמים לא אוהבים להגביר גיין מכאני כי יש לזה מחיר ברזולוציה של שינוי הפיטץ׳ בזנב, משמע ירידה מסויימת בדיוק של הזנב; למטיס מתחיל, ממוצע וממוצע פלוס זה לא יפגע בשום דבר לדעתי, מה גם שלפעמים אין פיתרון אחר.
    16. נזכרתי בעוד תוספת - שימוש בRevo Mix יכול לפעמים לשפר את שמירת הזנב ולעתים אין בו צורך. במצבים מסויימים הוא אפילו גורע. Revo Mix משמעו שהמסוק מתקן עצמאית את הזנב מראש בביצוע פעולות שצפויות להביא לשינוי בטורק ומכאן לשינויים בעומס שלו צפוי הזנב להתנגד, למשל במכת פיטץ׳ או בתנועת סייקליק קדימה או אחורה (אם כי פחות ממכת פיטץ׳). במערכות פלייברלס לרוב יש פונקציית רבו מיקס שניתנת להגדרה ולכיוונון במערכת הפלייברלס, לגבי ג׳יירו רגיל חד צירי אני לא חושב שזה אפשרי כי הג׳יירו לא מקבל מידע מתנועת יתר הסטיקים- אבל ברוב השלטים ניתן לתכנת רבו מיקס מהשלט. אף פעם לא ניסיתי לתכנת מהשלט, במערכות פלייברלס רבו מיקס שיפר לי מאד את שמירת הזנב גם עם 3Gx וגם עם ביסטיקס. צריך לשים לב שהרבו מיקס מוגדר לכיוון הנכון ולא לכיוון ההפוך... כיוון התיקון של הרבו מיקס יהיה זהה גם ליידת פיטץ׳ וגם לעליית פיטץ׳ אגב, זה לא טעות או תקלה, כי בשני המצבים השינוי בטורק הסבסוב הוא באותו הכיוון.

זו התורה בקצרה כפי שקיבלתי אותה בבסיסה מהמאסטר משה, בתוספת הנסיון האישי מלא מעט כיווני זנב. ההסתייגות היא שלפני שהתייעצתי עם משה ולפני שהיה לי נסיון במסוקים, ביליתי חודשיים תמימים בלשבור את הראש על רעידות בזנב של ה500 שהיה לי עם ג׳יירו GP780, ללא שום הצלחה. כמעט זרקתי את הג׳יירו לפח מרוב תסכול... והתייעצתי בפורום, ובטלפון עם אנשים ומה לא. משה הבחין בבעיה אחרי בדיקה של 20 דקות וזיהה שהבעיה בכלל באה מההגדרות בשלט. מה שכוונתי לומר, שאם אין לך נסיון רב הכי נכון להתיעץ עם מטיס מנוסה בשטח ולמצוא יחד את הפיתרון, הסיכוי שזה ייפתר בהתכתבות די קטן. רשמתי את כל הפוסט הארוך הזה כדי לתת לך ולמטיס המנוסה שתיעזר בו כיוונים לבדיקה, לא כדי לפתור אותך מהתייעצות בשטח אם אתה לא חש שאתה מנוסה מספיק להתמודד עם זה לבד. זה לא בגלל שלא תפתור את זה בסוף, פשוט לפעמים זה מתסכל ברמות קשות ומבזבז זמן הטסה כייפי.
    ואחרי כל הפוסט הארוך הזה- אצלי ב600 יש קפיצה קטנה של הזנב במכות פיטץ׳ ותקתוקים.. הגעתי למסקנה שסרבו הזנב שלי פשוט לא מספיק מהיר והבעיה לא מספיק מפריעה לי כדי שאחליף אותו, אני מסתדר יפה ככה ולמדתי לתקן מספיק מהר כדי שזה לא ישפיע בטיסה... משמע לפעמים יותר קל לחיות עם בריחונת זנב קטנטנה מאשר לשבור את הראש במשך שבועות כדי להעלים אותה, במיוחד שלפעמים גם אחרי המון נסיונות ובדיקות קשה להגיע לשמירת זנב מושלמת.

איחלתי לטייס בהצלחה
    נערך לאחרונה על ידי Friman; 20-12-2012 בשעה 18:56:21.
    Gil Friman

T-rex 600esp FBL
    רחפן f450 fpv
    MS Composite Swift II
    Hitec Aurora 9

19. המשתמשים 5 הודו ל Friman על הודעתו:

grock8 (20-12-2012),kobra (21-12-2012),שאול (20-12-2012),yossis (22-12-2012),zakizak (22-12-2012)

תודה!
    121
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

לנעוץ לפחות בגלל ההשקעה
    TREX 450 PRO FBL
    TREX 600 N FBL
    TREX 700N FBL
    TREX 700E V2 FBL
    שלט DX7

תודה!
    9
    הודה 0 פעמים ב 0 הודעות
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

קודם כל אני רוצה להודות לכל אחד ואחד שהשקיע מזמנו וניסה לעזור לי. באמת תודה ענקית.

חלק מהדברים שרשמתם לי לא ממש ברורים וקשה לי לנסות את כל האופציות. חלק גדול מהמושגים שהעלתם כאן לא ברורים לי כי אני די מתחיל.

כשיהיה יום יפה בחוץ והגשם יפסק אני אנסה ליצור איתכם קשר טלפוני ואנסה להבין לעומק את האפשרויות שהצעתם לי.

שוב המון תודה לכם ואני אהיה בקשר איתכם בימים הקרובים שתיפסק הסערה.

תודה לכם וסופש רגוע. ..

קובי

תודה!
    9
    הודה 0 פעמים ב 0 הודעות
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

תודה רבה לך. תוכל לתת לי את הפלא שלך? אני אתקשר שירגעו הגשמים

תודה!
    9
    הודה 0 פעמים ב 0 הודעות
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

תודה אני אהיה בקשר...:-)

תודה!
    8
    הודה 526 פעמים ב 412 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ציטוט נכתב במקור על ידי Friman צפיה בהודעה
    בוודאי שצריך שהדיליי יהיה מותאם, כפיר צודק. מסוק 450 מתנהג אחרת ממסוק 600 והדיליי צריך להיות מוגדר בהתאמה לגודל המסוק.
    אנסה לסכם לך את כל הבדיקות שאתה צריך לעשות מ-א׳ עד ת׳ בכיוון זנב, ואסיים בהסתייגות:
    1. בדוק את כל תמסורת הזנב, שהתנועה חלקה לכל אורכה. שהפושרוד נע חלק במובילים שלו, שאין ״בטן״ בפושרוד לכל אורכו גם כשהסרבו הכי פנימה וגם כשהכי החוצה, שציר הזנב ישר ושהסליידר נע עליו חלק בלי תקיעות, שזרוע ה90 מעלות לא נתקעת. רצוי לשמן את מובילי הפושרודים ואת ציר הזנב. אם הסרבו יושב על הבום בתושבת סרבו תלויה בדוק גם שאין החלקות של התושבת על הבום.
    2. בדוק שאין לך טרים ולא סאב טרים על ערוץ הזנב. לא משתמשים בטרים על ערוץ זה, זה מבלבל את הג׳יירו שמפרש את הטרים כתנועה מכוונת מהמשדר ומוריד את רגישות התיקון. אם צריך לכוונן את הזנב עושים זאת מכאנית.
    3. בדוק את עקומות המצערת שלך. עקומת המצערת בנורמל אמורה לעלות מ0 בתחתית הסטיק עד איזור ה70-80% באמצע סטיק (נקודת הריחוף) ומשם והלאה להשאר יחסית שטוחה, גג לעלות ב10% עד קצה הסטיק העליון. קפיצות במצערת במהלך הטיסה מבלבלות את הג׳יירו, וביציאה לטיסה קדימה ממצב ריחוף יש לרוב עלייה במצערת.
    4. בדוק את שלמות להבי הזנב, שלא משופשפים מדי, שמאוזנים במשקל ביניהם, שלא שבורים וסדוקים. בדוק שהם מהודקים אך לא יתר על המידה, צריך להיות חופש תנועה אבל שלא יהיה ״מתדלדל״.
    5. גם להבי ראש לא מאוזנות עשויות לגרום ויברציות שמבלבלות את הג׳יירו וגורמות לרעידות ספורדיות בזנב. כדאי לבדוק שלהבי הראש מאוזנות ועל הדרך לבדוק גורמי ויברציות אחרים - האם הצירים ישרים, מאשינג נכון במנוע, שהמיסבים הראשיים תקינים. אם יש טורק טיוב לוודא שהמאשינג שם תקין והתנועה חלקה.
    6. אם אתה עם בקר אליין, וודא שלא הגדרת אותו על מצב גוברנור. הגוברנור המובנה בבקרים של אליין בעייתי מאד. בברירת מחדל לא מוגדר גוברנור, אז זה רק אם כיוונת בעצמך. אם לא הגדרת בקר זה הזמן לעשות זאת ולכייל טווח מצערת.
    7. באמצע סטיק הזנב (במצב לא שומר זנב בג׳יירו), זרוע הסרבו צריכה להיות כמה שיותר קרוב ל90 מעלות. אם לא בדיוק - לא מתקנים בסאב טרים! לא קריטי שלא יהיה בול ב90 מעלות- העיקר לא להכניס טרים או סאב טרים בזנב.
    8. באמצע סטיק זנב להבי הזנב צריכים להיות בהטיה קלה ימינה, ברוב המסוקים זה אומר שהסליידר של הזנב מעט פנימה מהאמצע. אני מדבר על זווית קטנה בין הלהבים. דרך טובה לבדוק זה לקפל את הלהבים בזנב כלפי מעלה ב90 מעלות לאותו כיוון, באמצע הסטיק במצב לא שומר צריכה להיכנס ביניהם בקצה אצבע קטנה במסוק 450. זו נקודה סבירה להתחיל ממנה כיוונון זנב מדוייק יותר באוויר.
    9. לפני העלייה לטיסת כיוון זנב, וודא שהגיין בג׳יירו מוגדר לערך הצפוי, גם במצב שומר וגם במצב לא שומר. אצלי באורורה זה עומד על סביב 34%, אבל זה משתנה משלט לשלט. תסתכל בסרטון של מוטי על כיוון זנב בבנייה של ה550 על נושא גיין אמיתי בג׳יירו ואיך מחשבים מה הגיין הנדרש בשלט כדי להגיע לגיין האמיתי שצפוי להיות הנכון למסוק שלך. כדאי לוודא שהשינוי שאתה מבצע בהגדרות בשלט בא לידי ביטוי בג׳יירו עצמו כי לפעמים מסתבר בסוף שאתה משתמש לא נכון בפונקציה בשלט (זה קרה לי בתחילת הדרך)- הבדיקה פשוטה, כוון לערך גיין גבוה וסבסב פיזית את הזנב, תסתכל באיזו מידה סרבו הזנב מתקן. כעת הנמך את הגיין בשלט לערך נמוך מאד וחזור על התנועה, הסרבו אמור לתקן כעת הרבה פחות. חשוב לוודא שכיוון התיקון של הג׳יירו נכון ולא הפוך. כמובן נדרשת הגדרת לימיטים בזנב לג׳יירו.
    10. בשטח עולים לטיסת ריחוף קצרה במצב שומר זנב. רואים שהכל פחות או יותר בסדר ויורדים. אם בשלב זה יש רעידות בזנב נוחתים, מורידים מעט גיין (בשני מצבי הג׳יירו),2-3% בכל פעם ועולים לבדיקה נוספת עד שהרעידות מפסיקות. כאן אני מתייחס לרעידות מהירות וקבועות בטווח מרחק קצר, מה שמכונה ״האנטינג״. רעידות ספורדיות שאין להן דפוס קבוע אינן נובעות מגיין גבוה אלא מרעידות שמגיעות מהגוף ומבלבלות את הג׳יירו. במצב כזה חשוב לבדוק שהשיכוך נעשה לפי הוראות היצרן עם הדבק דו״צ הייעודי, ושחוטי הג׳יירו משוחררים ולא מתוחים- זה גורם ידוע להעברת רעידות מהגוף. אם הרעידות הספורדיות לא משתפרות ולא השתמשת בלוחית מתכת לשיכוך בין הג׳יירו לגוף, כדאי להוסיף. במסוקים מגודל 500 ומטה היצרנים לא דורשים בהוראות היצרן לרוב להשתמש בלוחית אבל מנסיוני היא מועילה מאד גם ב500 וגם ב450, אני מעולם לא הצלחתי לשכך לחלוטין רעידות ספורדיות עקב העברת ויברציות מהגוף ללא שימוש בלוחית. היא לא מפריעה בשום דבר והמשקל שלה זניח, אני הייתי שם בכל מקרה, להזיק היא לא תזיק בשום מצב. אם כבר בטיסת הבדיקה הראשונית במצב שומר יש סחיבה איטית של האף שמאלה, נחת והוסף מעט גיין, מוטב להוסיף עד שמופיעות רעידות האנטינג ואז להוריד אחוז או שניים עד שהרעידות יפסיקו.
    בשלב הזה אין מטרה לכוון גיין באופן מושלם, רק לוודא שהגיין מתאים לשמירת המסוק ישר בריחוף כדי שכשנבצע כיוון זנב מכאני לא תהיה לנו הטיה עקב גיין נמוך מדי במצב לא שומר. לכן כמובן מוודאים שאת ערך הגיין שאיתו המסוק עומד ישר במצב שומר זנב מעתיקים גם למצב לא שומר- לרוב זה ייתן מענה מספק לבדיקת כיוון זנב מכאני; מי שמטיס באופן רגיל במצב לא שומר, דבר די נדיר במסוקים במחוזותינו, צריך לבצע כיוון גיין אופטימלי גם למצב לא שומר זנב אחרי הכיוון המכאני, לפי מה שיוסבר להלן במספר 12-13.
    11. משראית שהמסוק טס בסדר, זמן לכיוון זנב מכאני. תמיד כייף ... בדיקת כיוון מכאני של הזנב עושים במצב לא שומר זנב בג׳יירו. יש כאלו שממריאים ונוחתים במצב לא שומר, אני לא אוהב את זה כי תמיד יש חשש שאם הכיוון ממש גרוע המסוק יתחיל לסבסב במהירות וגם אם לא, באופן כללי זה מבלבל לטעמי להמריא ולנחות כשצריך כל הזמן לתקן סבסוב, גם אם הוא איטי; ובשלב כיוון הזנב צפוי להיות סבסוב כשטסים ללא שומר זנב. אני מעדיף להמריא במצב שומר, להתייצב בריחוף יציב ואז להעביר לזמן קצר למצב לא שומר, לראות לאיזה כיוון (אם בכלל) הזנב סוחב, להחזיר למצב שומר ולנחות בנחת. בכל אופן הבדיקה זהה- במצב ריחוף בגובה עיניים שים לב האם הזנב סוחב הצידה במצב לא שומר, ולאיזה כיוון. אם יש סחיבה לכיוון שמאל של האף משמעה שהזווית תיקון ימינה במצב אמצע סטיק איננה מספיקה. הוסף עוד תיקון ימינה במצב אמצע סטיק, תתחיל מפתיחה או סגירה (אני לא זוכר איזה כיוון זה, פתיחה או סגירה) של סיבוב מלא אחד של הלינק על הפושרוד ותעלה לבדיקה חוזרת. נדיר יותר שבמצב בדיקת הזנב יש סחיבה של האף ימינה, זה אומר שבמצב אפס סטיק זווית התיקון ימינה גדולה מדי. תוריד קצת, בטווח של סיבוב אחד של הלינק ועלה לבדיקה חוזרת. ככה עושים עד שמגיעים למצב שבו הזחילה הצידה נעלמת או מינימלית. בהרבה מקרים לא ניתן להגיע למצב שבו באמצע סטיק במצב לא שומר אין זחילה של הזנב כלל, זה לא קריטי אם יש זחילונת קלילה. המטרה היא להגיע למצב שבו הזחילה הצידה היא מינימלית. אגב כדאי לעשות את הבדיקה הזו במינימום רוח.
    חשוב להעיר שהחוברות של אליין מנחות לכוון את זווית להבי הזנב כך שבאמצע סטיק הזווית היא 0 בין להבי הזנב והסליידר בדיוק באמצע הציר. מהנסיון שלי ההמלצה הזו בעייתית, ולא פגשתי עדיין מטיס אחד שמכוון ככה את הזנב. לא יודע למה אליין ממשיכים לדבוק בהנחיה הזו בחוברת שלהם, זו אחת ההסתייגויות הבודדות שיש לי מהחוברות שלהם.
    12. אחרי שכיוונת זנב מכאנית מכוונים מחדש לימיטים לג׳יירו (שכן אם שינינו את מיקום הסליידר במרכז הסטיק גם הלימיטים מן הסתם השתנו), והגיע הזמן לכוון גיין. חוזרים על הבדיקה שציינתי קודם בריחוף בגובה העיניים במצב שומר זנב. הסברתי קודם מה עושים עם האנטינג רעידות וזחילות.
    13. כשהכל בסדר בריחוף, יוצאים לטיסה מהירה קדימה. אם אתה רק בשלב הריחוף ולא מרגיש בטוח לצאת לטיסה במרחב בקש ממטיס מנוסה לעשות את הבדיקה עבורך. זו הבדיקה האמיתית של כיוונון הג׳יירו ולא כמו שהרוב נוטים לחשוב שבודקים רק בריחוף- בטיסה קדימה יש יותר עומס על הזנב ולכן זו הבדיקה המשמעותית יותר. בטיסה ישרה קדימה המסוק צריך לשמור על אף ישר בכיוון הטיסה ולהגיב נכון להגאים. אם יש זחילה של האף שמאלה צריך להוסיף גיין. אם זה לא עוזר, ופעלת לפי כל מה שהמלצתי עד כאן, שווה בשלב הזה לשקול את הפתרון של יואב ולהרחיב את מיקום ההאב על ציר הזנב כמה שיותר החוצה. אם עדיין לא עוזר, יש כאלו שמשתמשים בלהבי זנב של מסוק גדול יותר, לדעתי ב450 זה יהיה בעייתי מבחינת המקום בגריפ ומבחינת המרחק מהרצפה. בהוריקאן למשל אין בעיה לשים להבי זנב גדולים יותר מהמקוריים. להבי קרבון ביחס לפלסטיק גם עוזרים, ובכלל משפרים את שמירת הזנב. אם מנגד בטיסה מהירה קדימה יש רעידות מהירות בזנב - להוריד גיין.
    14. בעיה שנוטה להופיע לפעמים היא שבמהלך טיסה מהירה קדימה קשה לפנות ימינה או להתחיל Pirouette Travel ימינה מתוך טיסה מהירה. זה נפוץ במיוחד במסוקים קטנים מנסיוני; יש ג׳יירואים כמו ספרטן למשל שבאמצעות כבל ניתנים לתיכנות ובחלקם (לדעתי בספרטן זה אפשרי) אפשר לכוונן את התנהגות הג׳יירו בPirouette Optimization או משהו כזה. יש ג׳יירואים שזו גזירת גורל למרות שהשימוש בלהבי קרבון ביחס לפלסטיק יכול להביא לשיפור מסויים אך לא פותר את הבעיה לגמרי. ניסיתי הרבה מאד דברים עם 3Gx למשל להתמודד עם זה ללא הצלחה, בביסטיקס זה נפתר בחצי שנייה.
    תוספת - 15. אחרי שהכל מכוון פיקס במצב ריחוף ובמצב טיסה קדימה צריך לבדוק שהזנב נשאר ישר במכת פיטץ׳ - מה שנקרא ״שמירת זנב״... את הבדיקה הזו כדאי לעשות באיידל או בטווח בנורמל בו גרף המצערת כמה שיותר שטוח כיוון ששינויים חדים במצערת כמו שאמרתי קודם משפיעים כאן ופוגעים בשמירת הזנב. ממצב ריחוף נותנים במהירות פיטץ׳ גבוה ובודקים האם הזנב נשאר ישר חרף השינוי המהיר בפסיעה שיוצר כמובן שינוי בטורק ולכן צפוי לגרום לסבסוב מוגבר - לו הג׳יירו אמור להתנגד. המצב הנדיר יותר הוא שהאף ינטה ימינה והזנב שמאלה - זה מצב של תיקון יתר. במצב כזה כדאי להוריד גיין. מתחילים בהורדת גיין בשלט, מעט. אם המצב מסתדר- יופי, אם לא, או שמסתדר במחיר שבמצב ריחוף או טיסה קדימה מתחילות זחילות בזנב, זה סימן שהגיין המכאני גבוה מדי - זה בד״כ ייראה במכת פיטץ׳ כמו זריקה מהירה של הזנב שמאלה ומייד חזרה ימינה, לפעמים בכמה נדנודים עד שנרגע. במצב זה יש להכניס את הבול על ההורן של זרוע הזנב חור אחד פנימה, כך התיקון המכאני של הסרבו קטן יותר מבחינת הטווח שהסרבו משנה את זווית להבי הזנב. צריך לפצות על הירידה בגיין המכאני בהגברה מסויימת של הגיין הדיגיטלי בשלט, כלומר להוסיף אחוזים על פי מה שכתבתי קודם בחלק של כיוון הגיין.
    נפוץ יותר שבמכת פיטץ׳ הזנב זורק ימינה והאף שמאלה, זה אומר שהזנב לא מתקן מספיק. נסה להוסיף גיין מהמשדר עד לרמה שמתחילות להופיע רעידות מהירות וקטנות בזנב במצב ריחוף או טיסה קדימה. אם זה פותר את הבעיה - יופי, אם לא אזי שהבעיה היא גיין מכאני לא מספיק; באוויר זה לרוב ייראה שבמכת פיטץ׳ הזנב זורק מהר ימינה ומייד חוזר שמאלה - זה מסמן שהג׳יירו זיהה נכון את מידת הסבסוב ותיקן בהתאם אבל לקח לו יותר זמן מהנדרש לעשות את התיקון. זה מצב קלאסי של גיין מכאני לא מספק ואז הפתרון הוא או הגדלת הגיין המכאני (יוסבר מייד) או להחליף לסרבו זנב מהיר יותר. יכול להיות שפשוט תהיה זריקה ימינה וזהו, ואז אם הגברת הגיין מהשלט לא עוזרת -הפתרון הוא רק הגדלת הגיין המכאני, משמע הרחקת הבול של סרבו הזנב על ההורן כלפי חוץ, ככה על כל תנועה של הסרבו שינוי זווית הלהבים בזנב יהיה גדול יותר וגם מהיר יותר. מטיסים מתקדמים לא אוהבים להגביר גיין מכאני כי יש לזה מחיר ברזולוציה של שינוי הפיטץ׳ בזנב, משמע ירידה מסויימת בדיוק של הזנב; למטיס מתחיל, ממוצע וממוצע פלוס זה לא יפגע בשום דבר לדעתי, מה גם שלפעמים אין פיתרון אחר.
    16. נזכרתי בעוד תוספת - שימוש בRevo Mix יכול לפעמים לשפר את שמירת הזנב ולעתים אין בו צורך. במצבים מסויימים הוא אפילו גורע. Revo Mix משמעו שהמסוק מתקן עצמאית את הזנב מראש בביצוע פעולות שצפויות להביא לשינוי בטורק ומכאן לשינויים בעומס שלו צפוי הזנב להתנגד, למשל במכת פיטץ׳ או בתנועת סייקליק קדימה או אחורה (אם כי פחות ממכת פיטץ׳). במערכות פלייברלס לרוב יש פונקציית רבו מיקס שניתנת להגדרה ולכיוונון במערכת הפלייברלס, לגבי ג׳יירו רגיל חד צירי אני לא חושב שזה אפשרי כי הג׳יירו לא מקבל מידע מתנועת יתר הסטיקים- אבל ברוב השלטים ניתן לתכנת רבו מיקס מהשלט. אף פעם לא ניסיתי לתכנת מהשלט, במערכות פלייברלס רבו מיקס שיפר לי מאד את שמירת הזנב גם עם 3Gx וגם עם ביסטיקס. צריך לשים לב שהרבו מיקס מוגדר לכיוון הנכון ולא לכיוון ההפוך... כיוון התיקון של הרבו מיקס יהיה זהה גם ליידת פיטץ׳ וגם לעליית פיטץ׳ אגב, זה לא טעות או תקלה, כי בשני המצבים השינוי בטורק הסבסוב הוא באותו הכיוון.

זו התורה בקצרה כפי שקיבלתי אותה בבסיסה מהמאסטר משה, בתוספת הנסיון האישי מלא מעט כיווני זנב. ההסתייגות היא שלפני שהתייעצתי עם משה מי זה משה ולפני שהיה לי נסיון במסוקים, ביליתי חודשיים תמימים בלשבור את הראש על רעידות בזנב של ה500 שהיה לי עם ג׳יירו GP780, ללא שום הצלחה. כמעט זרקתי את הג׳יירו לפח מרוב תסכול... והתייעצתי בפורום, ובטלפון עם אנשים ומה לא. משה הבחין בבעיה אחרי בדיקה של 20 דקות וזיהה שהבעיה בכלל באה מההגדרות בשלט. מה שכוונתי לומר, שאם אין לך נסיון רב הכי נכון להתיעץ עם מטיס מנוסה בשטח ולמצוא יחד את הפיתרון, הסיכוי שזה ייפתר בהתכתבות די קטן. רשמתי את כל הפוסט הארוך הזה כדי לתת לך ולמטיס המנוסה שתיעזר בו כיוונים לבדיקה, לא כדי לפתור אותך מהתייעצות בשטח אם אתה לא חש שאתה מנוסה מספיק להתמודד עם זה לבד. זה לא בגלל שלא תפתור את זה בסוף, פשוט לפעמים זה מתסכל ברמות קשות ומבזבז זמן הטסה כייפי.
    ואחרי כל הפוסט הארוך הזה- אצלי ב600 יש קפיצה קטנה של הזנב במכות פיטץ׳ ותקתוקים.. הגעתי למסקנה שסרבו הזנב שלי פשוט לא מספיק מהיר והבעיה לא מספיק מפריעה לי כדי שאחליף אותו, אני מסתדר יפה ככה ולמדתי לתקן מספיק מהר כדי שזה לא ישפיע בטיסה... משמע לפעמים יותר קל לחיות עם בריחונת זנב קטנטנה מאשר לשבור את הראש במשך שבועות כדי להעלים אותה, במיוחד שלפעמים גם אחרי המון נסיונות ובדיקות קשה להגיע לשמירת זנב מושלמת.

איחלתי לטייס בהצלחה
    גיל, עם כבר תפרש לכל הטייסים הצעירים את המושגים המסומנים באדום
    יכול להיות שאני מזדקן, אבל אני מסרב להתבגר" מורה בינוני אומר. מורה טוב מסביר. מורה מעולה מדגים. מורה גדול מעורר השראה"

http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=86234

http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=88485

http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=19948

https://www.facebook.com/asher.saportas.9

תודה!
    462
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ציטוט נכתב במקור על ידי saportas צפיה בהודעה
    גיל, עם כבר תפרש לכל הטייסים הצעירים את המושגים המסומנים באדום
    בשמחה אשר..
    פושרוד= מוט הפלדה שמעביר את התנועה מהסרבו אל שינוי הפסיעה בזנב, באמצעות מנגנון הזנב שכולל זרוע 90 מעלות שמניעה על ציר הזנב את הסליידר- שבתורו משנה את פסיעת להבי הזנב באמצעות זרועות
    סאב טרים - בניגוד לTrim הרגיל שמבצעים ממתגי הטרים בשלט ומשנה את המירכוז של מישור תנועה שלם, הסאב-טרים מבוצע בתפריטים הפנימיים בשלטים הדיגיטליים ומשפיע ברמת הערוץ הבודד על מירכוז הסרבו. למשל אם במסוק נעשה טרים רגיל ימינה בערוץ הAileron זה ישפיע לא רק על סרבו הפיטץ׳ אלא גם על סרבו הaileron יחד כי שניהם משולבים יחד בSwashplate Mix. לעומת זאת סאב טרים נעשה לסרבו בודד ולא למישור תנועה שלם.
    מאשינג- החפיפה בין שיני הפיניון לשיני הגג״ש הראשי. המאשינג צריך להיות הדוק אך עם רווח מזערי כדי שלא יופעל לחץ על הגג״ש שעשוי פלסטיק ויישחק, עקב אי סימטריות מיניאטורית שיש בגג״ש. מאשינג חזק מדי גם יוצר עומס על המנוע, מושך יותר זרם והורס את מיסבי המנוע. הדרך המומלצת ביותר מנסיוני לוודא מאשינג נכון היא לקחת שקית ניילון עם פס הצמדה, כזו שמקבלים בה מיני חלקים שונים ארוזים לפרוייקטים שלנו, להכניס אותה בין הפניון לגג״ש (על כפול, כלומר שקית על שני צידיה ולא רק צד אחד פתוח), להדק חזק כשהניילון נמצא בין הפניון לגג״ש ולסגור את ברגי חיבור המנוע לתושבת. הדרך לבדוק שהמאשינג תקין היא להכניס חתיכת נייר קטנה בין הגג״ש לפניון, לסובב את הלהבים כך שהגג״ש הראשי יסובב את הפניון ולראות איך הנייר יוצא מהצד השני- הוא צריך לצאת עם קיפולים קטנים והדוקים כמו אקורדיון אבל לא קרוע. אם הוא יוצא קרוע המאשינג הדוק מדי, אם הוא לא יוצא מקופל בצורה מהודקת המאשינג לא מספיק הדוק.
    גוברנור- בזמן הטיסה ישנו שינוי בעומסים על הלהבים מכל מיני סיבות, בעיקר עקב שינויים בפסיעה. כדי לשמר מהירות ראש קבועה יחסית יש במסוקי דלק רכיב שנקרא גוברנור שמודד את מהירות הראש (אם אני לא טועה באמצעות חיישן אופטי) ומגיב לשינויים קטנים במהירות הראש בהוראה לסרבו המנוע לפתוח או לסגור את המצערת על פי הצורך, כדי לשמר מהירות ראש קבועה חרף השינוי בעומסים. במסוקים חשמליים יש אפשרות להשתמש במד סל״ד לגוברנור אך לרוב הבקרים יש מצב גוברנור פנימי- שמעריך את השינויים בעומסים על להבי הראש על פי השינויים בצריכת הזרם שצורך המנוע מהבקר- והבקר יודע להגיב לכך ולשמר מהירות ראש פחות או יותר קבועה. בבקרי Castle Creations לדוגמא הגוברנור המובנה פשוט מעולה, לכל מי שיש בקר קאסל מומלץ מאד להשתמש במצב גוברנור (בהגדרות נכונות! אבל לזה אני כבר לא אכנס כאן). מנגד כאמור בבקרי אליין מצב הגוברנור המובנה די גרוע, שינויי הסל״ד שהוא מייצר חדים מדי ומבלבלים את הג׳יירו. לכן בבקרים בהם לא משתמשים במצב גוברנור או שאין בהם מצב שכזה, יוצרים מצב ״דמוי גוברנור״ באמצעות גרף מצערת כמה שיותר שטוח מנקודת הריחוף והלאה עם עלייה קלה במצערת מנקודת הריחוף עד לקצה הסטיק העליון, כדי לפצות על שינוי העומסים עקב העלייה בפסיעה בטווח זה. הסיבה שבמצב איידל מכוונים גרף V היא בגלל ששם גם ככל שעולים מנקודת האפס בפיטץ׳ החיובי ובאותו אופן ככל שיורדים בפיטץ׳ השלילי ביחס ל0, יש שינוי בפסיעה שיוצר עלייה בעומסים לכיוון 2 קצוות הסטיק ביחס למרכז. נקודת האמצע צריכה להיות על פי חישוב ספציפי לכל מסוק כך שתיתן את מהירות הראש המומלצת על ידי היצרן למצב איידל זה (איידל 1 או איידל 2) והעלייה בקצוות צריכה להיות ב5-10 אחוז ביחס לנקודת המרכז שנמוכה יותר, כך מוודאים שהמסוק שומר על מהירות ראש אופטימלית לכל אורך הסטיק גם תחת עומס.
    גיין - הגבר, המידה שבה הג׳יירו מגביר את תגובת סרבו הזנב כדי לתקן ולפצות על תנועת סבסוב. ניתן לומר בהפשטה שזו מידת הרגישות של הג׳יירו אבל למעשה זה לא נכון, הג׳יירו רגיש תמיד באותה המידה רק מידת התגובה שלו לכל שינוי משתנה על פי הגיין שנקבע. בג׳יירו רגיל במסוק פלייבר יש גיין רק למישור הסבסוב, במערכות פלייברלס יש גיין נפרד לכל אחד ממישורי התנועה. בכל אופן הגיין הספציפי לזנב מוגדר כמעט תמיד מערוץ נפרד במשדר, גם במסוקי פלייברלס וגם במסוקי פלייבר. ברוב המשדרים המודרניים יש אפשרות להגדיר גיין נפרד למצבי הטיסה השונים כיוון שבאיידל כשמהירות הראש גבוהה יותר נדרש פחות גיין דיגיטלי (לרוב באיידל 1 מכוונים 2-3% פחות גיין מבנורמל)- זאת עקב האפקט הצנטרפוגלי הגבוה יותר במהירות ראש הגבוהה יותר באיידל, שמגביר את היציבות ולכן נדרש פחות הגבר מהג׳יירו. יש ג׳יירואים מסויימים שניתן לכוון בהם את הגיין גם בג׳יירו עצמו באופן ידני.
    רעידות ספורדיות= ארעיות. כלומר, רעידות מקריות ללא דפוס קבוע. נובעות לרוב מהעברת ויברציות מהגוף לג׳יירו. הדרך הנכונה להתמודד עם זה היא קודם כל הפחתת ויברציות עד כמה שניתן - לוודא שהצירים ישרים ושהמיסבים תקינים, שאין בעיית טראקינג בלהבים, להבים מאוזנות וכו׳, ואם הבעיה נמשכת לבדוק שהשיכוך בין הג׳יירו לגוף לפי הוראות היצרן, שחוטי הג׳יירו רפויים ולא מתוחים- זה גורם רציני להעברת ויברציות, ואם אין פחית מתכת, להוסיף. זו צריכה להיות לוחית עם עובי ושיהיה לה קצת משקל, לא משהו בעובי של רבע מילימטר. פחית בעובי מ״מ וחצי - שניים תעשה את העבודה.
    האנטינג - כינוי לרעידות מהירות וקצרות בזנב, נדנוד בתדר מהיר מצד לצד. נובע לרוב מעודף גיין, דיגיטלי או מכאני. הסברתי קודם איך מתמודדים עם עודף גיין
    להבי זנב - הלהבים של הזנב, מה יש להסביר ?
    סליידר- החלק במנגנון הזנב שממיר את התנועה המעגלית של זרוע ה90 מעלות לתנועה קווית על ציר הזנב. הסליידר נע על ציר הזנב, מושך זרועות שמחוברות לגריפים בזנב וכך משנה את פסיעת להבי הזנב.
    פירואט טראוול - תרגיל שבו במהלך טיסה קדימה מטים סטיק שמאל לאחד הכיוונים וטסים לכיוון אחד במרחב תוך כדי שהמסוק מסתבסב בפירואטים. כדי לנווט את המסוק תוך כדי פירואט טראוול צריך לשנות במהירות את ההיגויים בסייקליק כדי להתאים אותם לשינוי האוריינטציה המתמשך כל הזמן של המסוק. אחד התרגילים האהובים עליי . בפירואט טראוול לצד ימין יש נטייה לפעמים של ״תנועת שוט״ בשלבים שהזנב מסתבסב לכיוון התנועה כיוון שאז הזנב גם צריך להתנגד יותר לטורק הסיבובי של המסוק על מנת לסבסב ימינה, וגם צריך להתנגד לרוח הבאה ממול עקב התנועה במרחב לכיוון מסויים בניגוד למצב ריחוף. נסה לדמות זאת עם המסוק ביד על הקרקע ותבין את כוונתי. לכן גם לפעמים קשה אחרי טיסה מהירה קדימה לפנות ימינה עם הזנב. מה שקורה זה שמתקבלת מעין תנועת שוט שבחלקים שהזנב נע אל כיוון התנועה הסבסוב איטי ולפעמים ״תקוע״ ובחלקים שהזנב מסבסב כנגד כיוון הטיסה במרחב, הסבסוב מהיר. בביסטיקס וגם ב3Gx יש פרמטר ניתן לכיוונון שנקרא Pirouette optimization שמטפל ישירות בסוגייה זו. לגבי ג׳יירואים חד ציריים של מסוקי פלייבר - לא מכיר פיתרון, מניח שקיים בג׳יירואים מסויימים שניתנים לתיכנות ממוחשב כמו הספרטן, אבל לא בדקתי זאת בעצמי.
    גיין מכאני ודיגיטלי - הסברתי בפוסט הקודם. גיין דיגיטלי נקבע מהשלט מה אחוז ההגבר שהג׳יירו מגדיר לסרבו הזנב. הגיין המכאני נקבע על פי המרחק של הבול ממרכז ההורן של סרבו הזנב - ככל שהמרחק גדול יותר נקבל עבור תנועה נתונה של הסרבו יותר שינוי בפסיעה בזנב כי טווח התנועה בקצה ההורן גדול יותר - משמע הגבר=גיין גדול יותר באופן מכאני.
    Revo Mix - המונח שהכי מורכב לי להסביר, אבל אנסה בכל זאת...: אי שם בשחר עולם מסוקי השלט רחוק, לפני המצאת הג׳יירואים, הדרך היחידה להטיס מסוק הייתה עם Revo Mix מורכב ומסובך בשלט. מה זה אומר בעצם? יש מספר פעולות יזומות על ידי המטיס (העלאת /הורדת קולקטיב ושינויים בסייקליק) שבאופן טבעי צפויות להביא לשינוי בפסיעת להבי הראש (או במצערת) ולפיכך לייצר שינוי בטורק הסיבובי של המסוק. הRevo Mix היה היסטורית אוסף מיקסים מורכב שהוגדרו כדי להביא לתיקון מתאים בזנב על פי השינוי הצפוי בטורק עקב כל פעולה כזו. ברוב השלטים המודרניים יש אופציה ל״Revo Mix״ שזו פונקציה אחת שכוללת בתוכה את כלל המיקסים השונים הללו, אבל מרגע שנכנסו הג׳יירואים המודרניים לתחום רוב המטיסים משתמשים הרבה פחות ברבו מיקס, כיוון שהרגישות ומהירות התגובה של הג׳יירואים המודרניים כל כך טובה שאין בו צורך; מה גם שהרבו מיקס לכשעצמו מגיב רק לתנועה יזומה של המטיס ולא לשינויים לא רצוניים בזנב עקב רוח למשל, מה שהג׳יירו כן מתקן. למרות זאת, אני אוהב להשתמש במעט רבו מיקס כיוון שבניגוד לג׳יירו שמזהה לתנועה ואז מגיב ומתקן (מה שמחייב תנועה מסויימת בזנב כדי שהג׳יירו יידע לתקן אותה, אחרת הוא לא יידע לתקן - זה גוזר שתמיד תהיה קפיצה קטנה לכל הפחות בזנב במצבים של שינוי בטורק הסיבובי, גם אם מזערית), הרבו מיקס למעשה מנבא מראש את השינוי שצפוי עקב תנועה יזומה של המטיס ומגיב מראש תגובה מונעת ולא רק בעקבות התנועה. השילוב הכי מוצלח לטעמי הוא שילוב של מעט רבו מיקס עם גיין מתאים בג׳יירו הזנב, אבל זה עניין של טעם, לא כולם אוהבים להשתמש ברבו מיקס, לדעתי פשוט כיוון שחלק מהמטיסים לא לחלוטין מבינים מה זה. כמו שאמרתי ברוב מערכות הפלייברלס יש פונקציה מובנית של רבו מיקס, במסוקי פלייבר זה צריך להיות מוגדר מהשלט כי הג׳יירו לא מעבד את פקודות המטיס ביתר הערוצים מעבר לערוץ הזנב כמו שקורה במערכות פלייברלס. לא התנסיתי אף פעם בשימוש ברבו מיקס מהשלט, אני מניח גם שיש הבדלים קלים באלגוריתם של פונקציה זו בין שלטים שונים, ככה שאני לא ממליץ ולא מסתייג מהשימוש ברבו מיקס מהשלט; בכנות אין לי מושג. ב3Gx בגרסא 2.1 הרבו מיקס פשוט מעולה, בביסטיקס הוא עוזר לטעמי בשמירת זנב, אבל לא מושלם.
    מי זה משה? אתה יודע טוב מאד מי זה משה , אבל לטובת מי שלא מכיר אני אפרט - משה גולדשטיין, אבא של תותי, המנטור מספר אחת בדרום אם לא בכל הארץ בתחום בנייה וכיוונים למסוקים!
    כולם כאן יודעים כמה מוכשר תותי אבל כמה מוכשר אבא שלו גם בהטסה וגם בצד הטכני וכמה ידע יש לו בתחום - לא כולם יודעים, וזה המקום לפרגן... את הבסיס בתורת כיוון המסוקים לימד אותי משה בסובלנות ובמקצועיות, כמו שהוא עוזר ומלמד כל מי שרק מבקש ללמוד ולקבל עזרה, את היתר למדתי מניסוי תהייה ולא מעט טעייה במהלך הזמן.

יצא לי לרכז פה די הרבה חומר, אני חושב שאולי ארכז את זה בסקירה באגף המאמרים לטובת הדורות הבאים...
    נערך לאחרונה על ידי Friman; 22-12-2012 בשעה 10:57:52.
    Gil Friman

T-rex 600esp FBL
    רחפן f450 fpv
    MS Composite Swift II
    Hitec Aurora 9

26. המשתמשים הבאים אמרו תודה לFriman על הודעתו:

zakizak (22-12-2012)

תודה!
    8
    הודה 526 פעמים ב 412 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

גיל , עלק מאשינג באנגלית זה נשמע טוב,ומה עם העברית ?
    בפושרוד\ סאב טרים \ שהמאשינג\ הגוברנור\ שהגיין בג׳יירו \ספורדיות \ רעידות האנטינג\ והסליידר \ \ בגריפ \Pirouette Travel גיין מכאני\ בRevo Mix

לא ביקשתי לשנות סלנג ביקשתי לפרש מילים באנגלית שגם אני לא מבין
    נערך לאחרונה על ידי saportas; 23-12-2012 בשעה 06:28:34.
    יכול להיות שאני מזדקן, אבל אני מסרב להתבגר" מורה בינוני אומר. מורה טוב מסביר. מורה מעולה מדגים. מורה גדול מעורר השראה"

http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=86234

http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=88485

http://www.efly.co.il/forums/showthread.php?t=19948

https://www.facebook.com/asher.saportas.9

תודה!
    130
    הודה 63 פעמים ב 51 הודעות
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

כל הכבוד גיל.באמת איש.מושקע ומוסבר לעניין.קשה שלא להבין.

למאמרים חובה.

מי זה משה? אתה יודע טוב מאד מי זה משה , אבל לטובת מי שלא מכיר אני אפרט - משה גולדשטיין, אבא של תותי, המנטור מספר אחת בדרום אם לא בכל הארץ בתחום בנייה וכיוונים למסוקים!
    כולם כאן יודעים כמה מוכשר תותי אבל כמה מוכשר אבא שלו גם בהטסה וגם בצד הטכני וכמה ידע יש לו בתחום - לא כולם יודעים, וזה המקום לפרגן... את הבסיס בתורת כיוון המסוקים לימד אותי משה בסובלנות ובמקצועיות, כמו שהוא עוזר ומלמד כל מי שרק מבקש ללמוד ולקבל עזרה, את היתר למדתי מניסוי תהייה ולא מעט טעייה במהלך הזמן.
    ואני חייב להצטרך לדבריך ולחזק אותם.
    Gmade R1 Rock Buggy. - traxxas slash 4x4 mamba 4c - redcet rs10-xt . cars
    Sbach 342 EPO 1400mm 3D - airplane
    trex 450 sport - Heli
    sanwa MX3-FG - turnigy TGY 9x - JR XG7 - Transmitter
    GOT 3D
    Go Big,Or Go Home !!!!!

תודה!
    462
    כניסות לבלוג
    1
    הוזכר
    0 הודעה/ות
    תויג
    0 שרשור/ים

ציטוט נכתב במקור על ידי saportas צפיה בהודעה
    גיל , עלק מאשינג באנגלית זה נשמע טוב,ומה עם העברית ?
    בפושרוד\ סאב טרים \ שהמאשינג\ הגוברנור\ שהגיין בג׳יירו \ספורדיות \ רעידות האנטינג\ והסליידר \ \ בגריפ \Pirouette Travel גיין מכאני\ בRevo Mix
    המושגים במקור באנגלית, אם תמצא מונחים מתאימים בעברית לכל המושגים הללו אתה מוזמן לנסות להנחיל אותם לקהילה... תמיד יש תקווה, האקדמיה ללשון מנסה רק שלושה עשורים לגרום לנו לקרוא לאינטרנט ״מירשתת״

צחי - תודה, ריכזתי את הכל במסודר כאן: http://www.efly.co.il/forums/showthr...050#post404050
    נערך לאחרונה על ידי Friman; 22-12-2012 בשעה 23:33:28.
    Gil Friman

T-rex 600esp FBL
    רחפן f450 fpv
    MS Composite Swift II
    Hitec Aurora 9

נושאים דומים

1. [עזרה!] בעיה עם OSD PRO של ET
    על ידי Trex450 בפורום פורום FPV וצילום אווירי
    תגובות: 8
    הודעה אחרונה: 21-05-2012, 21:07:32